.... naslovna

.... psi

.... mačke

.... ptice

.... male životinje

.... galerija

.... forum

.... prezentacije

.... oglasi

Vožnja psa u automobilu

Vožnja u kolima sa psom može izgledati kao putovanje iz snova ili kao najluđi košmar. Kako će ono izgledati sa vašim ljubimcem, zavisi samo od vas! Tu nema nikakav utecaj rasa pa čak ni starost psa. Sve, ali doslovno baš sve, zavisi od iskustva, koje će pas steći u vezi automobila i vožnje.

Ukratko, nema ''instant'' variante...

Krenimo prvo od psa samog. Vožnja sa kolima psima izgleda malo ludo. Nerealno. Slično recimo našem putovanju sa avionom. Zamislite da u Beogradu sednete u avion. Danas pada kiša, prilično je zahladilo. Za samo nekoliko sati možete biti u bilo kojem delu planete. Sednete u avion, umorni ste i probudite se tek na cilju. Oko vas pustinja, vručina i iskreno, nemate pojma, šta vam svi ti ljudi pričaju. Zamislite si još goru variantu. Vi uopšte neznate, da pustinja postoji. Niste je videli ni na slikama, ni na televiziji. Sve ovo baš ne liči na Beograd. Naravno da ste zbunjeni, što je rezultat vašeg neznanja. Puno opušteniji bi bili, kada bih nešto znali o toj zemlji, navikama i neke osnovne reči njihovog jezika. A potpuno domaće bi se osećali, ako bi tamo putovali svaki mesec.

Psu treba da bude prijatno u vožnji sa vama...

Vožnja kolima za pse tako nije samo vožnja kolima. Pre svega, to je za njih potpuna promena životne sredine. Njihova teritorija u trenutku nestane i pojave se negde, gde nema ništa njihovo, ništa poznato. Nema njihovog mirisa, omiljenog drveta koje redovno obeležavaju, komšijine pudlice sa kojom se jure, mačke koju bi toliko voleli ganjati. Što je najgore, nema njihovog čopora i tako nema ni hijerarhije. Neznanje o tome, gde po rangu se pas nalazi, za njega znaći pretnju.

Da li su jači od mene, dali će me prihvatiti, kako ću preživeti?

Što se tiče nas ljudi, mi često stvari samo pogoršamo. Večina pasa se prvi put vozi kolima kada ide od odgajivača u svoj novi dom. Napustili su svoju mamu, bate i seke, poznatu ruku koja ih hrani i mazi. Nađu se u novoj, nepoznatoj okolini. Na žalost previše vlasnika mališana odmah stavi tamo, gde misle da mu je mesto. U dvorište, boks, garažu. Štene usamljenost poveže sa našim wrum-wrum koje ga je odvelo od čopora.

".......Gde me dođavola to voze?...."

Skoro svi psi imaju naredno tj. drugo iskustvo u vezi kola, kada trebaju ići kod veterinara. I šta se dogodi tamo? Vakcina, hladan sto, čudni stranci i često vaša nervoza. Ako ste ga još dobro nahranili pre puta, da se lepo ispovraća i ako ste dugo čekali u redu, eto nezaboravnog iskustva, koje vodi u nevolju.

Treći, četvrti i ko zna još koji put je situacija verovatno slična. Kako onda možete zameriti svom psu, da se u kolima sav trese i balavi? Pa vi ste njemu napravili košmar umesto udobno putovanje!!!

[tekst se nastavlja ispod banner-a]                                                                                

Marketing                                                                                    

Pre nego što započnem priču o kolima sa strane socijalizacije i o rešenjima, koje vode u sve radosti putovanja, nekoliko reči o posledicama, koje ima nenavikavanje psa na vožnju. Uvek me zabrine neodgovornost ljudi prema svojoj budućnosti i ponekad u sebi potpuno "poludim", kada ta neodgovornost uključuje njihovog psa.

Često me kontaktiraju ljudi, koji su tek uzeli štene. Interesuje ih, šta je najbitnije, što bi malog mezimca trebali naučiti. Moj savet ih šokira, pošto je jako kratak i jednostavan – psa svuda vodite sa sobom!

I onda naravno čujem priče, kako imaju oni psa samo za dvorište, kako su im deca još mala, kako nemaju kola, žive u centru grada i tako dalje. Ni sa kim od njih se naravno ne želim raspravljati ali sve ih pitam, da li je njihov život sad tačno takav, kakav su si zamislili pre deset godina. Isto to pitam i vas. Znam, već vas čujem Pa kakve ima to veze sa navikavanjem psa na kola?

Ako ste psa uzeli sebi, da vam ispuni neke radosti u životu i da bi jednostavno vaš dan bio lepši, kako imate nameru u svoj život uključiti psa, kada dođu promene? Promene će doći, uvek dođu. A šta će vaš pas, koji je navuknut samo na dvorište? Samo na jednu ulicu? Pa gde je tu njegova radost? Osnova zajedničkog života, suživota čoveka i psa je baš u prilagođavanju promena, koje dolaze. Možda sada stvarno imate savršeno dvorište, a šta ako je potrebno da se jednoga dana preselite u stan? Dali ćete psa prodati zajedno sa kućom?

Budučim vlasnicima i onima, koji ne znaju, da se njihov ljubimac ne voli voziti u kolima, sve ovo verovatno izgleda kao veliko pretirivanje. Ali nekim psima i nije tako neuobičajeno da celim putem stoje u kolima, cvile, laju, reže, balave, cepaju sedište, kopaju imaginarne rupe, besne na prolaznike, od nervoze vama ližu ruke, uši i ko zna još koji dio tela. Još više je "zanimljivo" kada ih vučete do kola i ubacujete unutra, a nakon toga ne znate kako izaći pošto ste sigurni da će kuca biti brža od vas u pokušaju da izađe.

Vrhunac tuge dolazi, kada psa ostavite u kolima i skoknete do prodavnice a kada se vratite, saznate kakva je unutrašnjost vašeg sedišta, kako je sastavljen vaš sada bivši radio i šta sve ste zaboravili u nekoj od ladica. Znate, neki psi čak tako dobro čuvaju kola, da i vi ličite na opasnog stranca. Nemojte zaboraviti - kada je u pitanju interpretacija nečega, što je psima nepoznato, oni su stvarno puni mašte.

Zar nije lakše svog ljubimca jednostavno naviknuti na onovno prevozno sredstvo?

Više o tome u narednom tekstu.

Autor teksta:
Maja Šparovec

Leangi pima - klub za obuku pasa

Komentari/pitanja

.... divljina

Maya di Altobello
  Shadow of Aire
.Lionheart
[erdel terijer]
  Express Man Rezlark
 [patuljasti šnaucer]