Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vodena Kornjača
Zivotinjsko carstvo forum > Živi svet > Egzotični kućni ljubimci...
Pages: 1, 2
angel
Imam mladu crvenouhu kornjaču.Hranim je račićima i nekom travom.Problem je u tome što nemam pojma koliko da joj dajem račića jeer koliko god da joj stavim ona pojede! rolleyes.gif
I još par pitanja:
1)Gdje da je držim -t.j. koliko joj je svjetlosti potrebno
2)Kolika temperatura joj odgovara....

Punoo hvala
Jovana
viket
Na adresi www.kornjace.net imas sve sto bi trebalo da znas o drzanju kornjaca.
Treba ti akvarijum sa grejacem i filterom.Velicina akvarijuma zavisi od velicine kornjace,ali najbolje da uzmes odmah veliki jer ce ti brzo prerasti mali.Ja svoju kornjacu Sozontija (tek 2 meseca je kod mene) drzim u akvarijumu od 30-tak litara,jer sam taj akvarijum imala od ranije,al' vec razmisljam kako cu mu resiti pitanje smestaja kad poraste (o tom po tom).
Temperatura vode treba da bude 26-28 stepeni,a vazduha iznad kopna 2-3 stepana vise.
Kopno je obavezno i obicna sijalica iznad njega za suncanje.
Koliko racica je dovoljno nemam pojma,ja mu dajem otprilike.Ali treba mu i sveze meso,voce,povrce...Moj se odusevio sa tresnjama.
Nadam se da sam pomogla! smile.gif
angel
Viket mnooogooo hvala na savjetima!!! thumbsup.gif
Moja kornjača jede čak i banane! rolleyes.gif
Dusan T.
QUOTE(angel @ May 24 2005, 05:48 PM)
Imam mladu crvenouhu kornjaču.Hranim je račićima i nekom travom.Problem je u tome što nemam pojma koliko da joj dajem račića jeer koliko god da joj stavim ona pojede! :rolleyes:
I još par pitanja:
1)Gdje da je držim -t.j. koliko joj je svjetlosti potrebno
2)Kolika temperatura joj odgovara....

Punoo hvala
Jovana

Draga Jovana, ja imam crvenouhu kornjacu oko 18 godina. Dobio sam je kada je bila vrlo mala bas kao sto je sada tvoja. Da bi docekala poznu starost njoj nisu potrebni Bogzna kakvi uslovi. Uvek joj menjaj vodu na svakih nekoliko dana, ne svaki dan kako mnogi kazu jer tada voda ne moze dovoljno dugo da odstoji, najbolje je da vodu cuvas u plasticnim flasama, cak ako se desi da vodu ne promenis i preko 10 dana nije strasnije nego da je menjas svaki dan (seti se gde one u prirodi zive). Sto se tice temperature vode neka to bude sobna temperatura (voda iz slavine koja 2-3 dana odstoji u plasticnoj flasi je sasvim uredu). Za osamnaest godina koliko imam ovu kornjacu nikada nisam koristio nikakvu lampu za osvetljenje i ne fali joj bas nista. Doslo je leto, a one vole da se suncaju pa je iznesi na terasu ili u dvoriste postavi neki kamen, prethodno ga sterilisi (samo ga otkuvaj u vreloj vodi), u centralni deo akvarijuma da moze da se popne na njega i sunca. Zbog jakog sunca na svakih par sati proveravaj da li je voda previse topla (bez termometra samo je dodirni i sama oceni), ukoliko u akvarijum stavljas desetak i vise litara vode ovo ne mora da te brine. Sto veci akvarijum to ce ona vise rasti, a sto vise hrane to ce brze rasti. Ako te jos nesto interesuje (raznovrsnost ishrane...) slobodno pitaj .
angel
Dušane hvala Vam mnogo!
A ako vam nije teško napišite kako vi hranite svoju kornjaču!
Hvala
Dusan T.
Koja je slicnost izmedju domace svinje i kornjace?Obe vrste su svastojedi, i to u bukvalnom smislu. Neka osnovna hrana i dalje budu racici, ali probaj da joj dajes i neku drugu hranu. Naprimer mozes joj uvek dati, a bilo bi i pozeljno, muve i slicne letece insekte (leto je i ima ih puno). Muve ubijaj sama one koje su vec mrtve NEMOJ ubacivati u terarijum jer ne znas da li su uginule jer ih je neko otrovao, a za mladu kornjacu to bi (u odredjenoj kolicini) bilo fatalno. Zatim tu je i citava lepeza koje-kakvog voca i povrca. Pa probaj da joj dajes recimo (oprane) jagode, kupus... Posto je ona mala ove namirnice treba iseckati na sto sitnije komade. Vremenom ce ona sama ojacati pa ce kidati i mnogo cvrscu hranu kao sto je meso jos nepecene snicle, sunku, slaninu... Jedanput mi je osrednji primerak sivog gustera upao u akvarium i Tobi (moja kornjaca) ga je deo po deo progutao !
Svim zivotinjama je potreban potein (zelene iguane su tipicani biljojedi, ali dok su mladunci potrebno im je davati i po kog insekta bas zbog proteina koji je neophoda za pravilan razvoj), on se u vecoj (potrebnoj) kolicini nalazi samo u zivotinjskom tkivu. Zato neka rakovi, muve, leptiri, manji skakavci budu glavni deo menija tvoje, uskoro ne male, kornjace.
Imam i ja jedno pitanje za tebe, kako da stavim slicicu ispod svog imena ?
Dream
Dušane, napisao si puno neprovjerenih informacija u vezi kornjače, valjda misleći da znaš sve o njima - bez uvrede, ali pola ovoga što si napisao nema veze sa istinom. Tvoja je kornjača očito jako izdržljiva kad je doživjela 18.
K
pod 1. Kornjače nikako ne smiju jesti ni salamu ni slaninu ni pršut jer jer je to za njih kancerogeno. Želiš li da ti ljubimac doživi 50 godina (prosječan životni vijek u zatočeništvu), odmah prestani sa davanjem toga. Kornjače je najbolje hraniti totalno prirodnom hranom, mesom, ribom voćem i povrćem. Moja kornjača živi već 5-tu godinu samo na prirodnoj hrani, uredno se razvio do 20 cm dužine.
2. Kornjačama treba svjetlo, ono je nužno, i to tokom cijele godine, baš kao i grijač i filter u što većem akvariju kad kornjača naraste (cca100 litara)
3. Zanima me u kakvom akvariju živi tvoja kornjača kad ga možeš iznjeti vani?
viket
Eto i mene...
Jovana najbolje ti je da odes na pomenuti sajt kornjace.net pa sama zakljuci sta je ispravno.
Pa i covek u kavezu koji zivi na hlebu moze da dozivi stotku,ali pitanje je da li on zivi ili zivotari!?
A sto se tice ishrane,ja svog Sozija hranim svezim mesom (vecinom piletina i dzigerica),vocem,a voli i zelenu salatu...One racice mu dajem kad bas moram i ujutro kad ustanem a on se sav izbezumi pa dok ceka da mu se odledi zaledjeno meso za dorucak ja mu dam malo racica da se smiri.
I jedno pitanje za Dream posto je vec iskusna sa kornjacama:da li je dovoljno samo oprati ovo kupovno voce i povrce s obzirom da je sve prskano tim otrovima? Ja ovom svom dajem sveze voce samo kad sam sigurna da nije prskano,ali takvo nesto je tesko naci.
Pozdrav smile.gif
Dream
Ovako Viket, možeš isto tako gledati i na meso, da recimo krave hrane sa tonom mljevenih kostiju i antibiotika da se ne razbole, kasnije ih zakolju i prodaju. Nešto od toga dođe tebi na tanjur, nešto ode za pseću hranu, a nešto u daljnju preradu čime se opet hrane krave. Na reklami sve to divno izgleda, one šetaju po bujnim zelenim pašnjacima i jedu samo probranu travu. Moš mislit 16_2_13[1].gif
Tako da generalno gledajući ni mi sami ne znamo što jedemo, ni od voća ni od povrća, ni od mesa.
Ipak, mojoj se kornjači na jelovniku nalazi samo ono što i ja jedem, odnosno moja obitelj, s obzirom na to da u pravilu ne jedem meso.
Tako da kornjači slobodno daj bilo kakvo voće i povrće, možeš biti sretna što ga uopće želi jesti, za razliku od mojeg, koji je u životu pojeo valjda par komada paradajza zamotanih u mljeveno meso.
Zato, dobro operi voće i povrće i neka ti Sozi navali na gozbu, manje šteti to nego oni konzervirani crvi.
viket
Dream slazem se s tobom da ni sami vise ne znamo sta jedemo,ali slucajno studiram nesto u vezi ove teme (a i da ne studiram to je moje misljenje iako su me neki ubedjivali u suprotno),pa mislim da je meso ipak MALO bezazlenije od prskanog voca ili povrca,bar kratkorocno gledajuci.Ipak zivotinje imaju jetru koja neutralise jedan deo tih toksina (lekove i tako to)...da ne ulazimo u dublje teme ili ned'o Bog i GMO...Za te rezultate cemo morati da sacekamo jos koju godinicu,pa da vidimo sta ce s nama biti...
A sto se tice voca and povrca,ono moze juce ili jutros da bude tretirano nekim otrovom,a danas da se nadje na nasem tanjiru...Postoji kao ona karenca (vreme koje treba da protekne od prskanja pa do "sigurnog" konzumiranja),ali to niko ne postuje (ili bar vecina),a i koja vajda od toga kad je sve zatrovano!?
Ne smem vise da se bavim ovom problematikom,da me jos vise ne uhvati panika. sad.gif
Ne velim ja dzabe da je jedini spas za planetu Zemlju i ljudski rod da nas strefi neki asteroid,kometica i slicno,pa da sve krene iz pocetka i drugim putem...boljim...gorim ne moze...
A Sozi je veliki prozdrljivac,cini mi se da ga nisu nicim hranili u pet shopu,pa nadoknadjuje propusteno...
viket
Zaboravih,znas kako mozes prepoznati kravu koja jede samo probranu travu? Ljubicasta je! smile.gif
Dusan T.
Svrha ovog foruma je edukativno ? informaciona , odnosno sastoji se iz razmenjenih RAZLICITIH misljenja lica koja poseduju kucne ljubimce, u nasem slucaju crvenouhe kornjace. I apsolutno nema potrebe vredjati onog cije ti se misljenje ne svidja, govoreci : 1."puno neproverenih informacija", 2."ocito jako izdrzljiva", 3.i cinizmu skrojenom u pitanju" Zanima me u kakvom akvariju živi tvoja kornjača kad ga možeš iznjeti vani?"
1. Sto se tice neproverenih informacija, pored moje kornjace koju gajim toliki niz godina pod mojim savetima gaji se 6 kornjaca iz moje neposredne okoline (rodjaci i prijatelji), najmladja ima 2 a najstarija 8 godina (ova poslednja ima oko 23-24 cm) i bila bi veca ali vlasnica ne moze da joj priusti veci akvarijum. Moju kornjacu sam odhranio po savetima kuma koji mi je pre osamnaest godina poklonio kornjacu (on je ponosni vlasnik 22 ili 23 godisnje kornjace) i on nikada nije koristio UVB lampu niti grejace, kao sto ni jedna druga kornjaca od ovih sest nije. Kada sam pitao jednog od boljih veterinara iz Novog Sada da li je UVB lampa neophodna odgovorio mi je, citiram:"Suvisan luksuz".
2. A sto se tice izdrzljivosti, ja se slazem da je salama krajnje stetna pogotovo zbog onog silnog konzervansa u njoj, no ja se ni ne secam da sam opste spominjao salamu ; sunka i slanina su takodje los izbor, ali ja sam ih davao povremeno i nastavicu isto tako - povremeno ! No to i nije bio savet vec odgovor na Jovanino pitanje:" kako vi hranite svoju kornjaču" , i u zakljucnom delu, koji je bio savetodavnog karaktera, o tome nije bilo reci. Ali sam zaboravio da napisem da se mogu davati, a i pozeljno je sveze riblje meso( dok je bila manja kupovao sam u prod. kuc. ljubimaca crvene ribice- mislim da se zovu gupike,i zive ih davao, takodje i susene ribice, ali se tako nesto u NS vise ne prodaje, sada posto je znatno veca dajem joj domace slatkovodne ribe karase)
3. Sto se tice terarijuma njegove dimenzije iznose: 165cm x 60cm x 55 cm, nalazi se na, za tu svrhu pravljenom, postolju sa metalnim tockicima (ako se iko odluci da napravi ovako nesto (mnogo je prakticno) neka koristi kvalitetne metalne tockove. U prvoj verziji bili su plasticni koji su se polomili, ali pukom srecom terarijum nije pao i polomio se). Tako da mogu da ga odguram do prozora ili na terasu.
Dream
Naravno. svrha foruma jest educiranje, a ne lupetanje lažnih odnosno neprovjerenih informacija u vezi držanja, kao i tvog "stručnog" mišljenja. Svi jako dobro znamo kakvo je stanje na Balkanu što se educiranosti o gmazovima tiče, naročito kod veterinara. Gmazovi su tek u nekoliko zadnjih godina doživjeli bum i počeli se držati kao kućni ljubimci, kolegij na vet. fakultetu postoji samo jedan ili nijedan, studenti ga uglavnom ne slušaju jer takve životinje ne donose visoku zaradu i to je uglavnom to o stručnosti veterinara. U hr postoji samo jedna jedina doktorica koja se razumije u gmazove i koja čak nije odavdje, a vjerujem da ni u sicg nije stanje bitno drugačije.
Logičnom pretpostavkom ćemo sada doći na sljedeće, crvenouha odnosno tzv kalifornijska kornjača obitava tamo gdje ima puno sunca i gdje je toplo tokom cijele godine, u rijekama i jezerima čija temperatura konstantno iznosi 26 stupnjeva.
Dakle, ako su joj to prirodni uvjeti, logikom se dolazi do zaključka da treba živjeti u toploj vodi grijanoj grijačem, da je treba iznositi na sunce i da joj treba lampa.
Zamisli da tebe netko cijeli život drži u malo mutne vode koja se mijenja svakih par dana, bez svjetla i bilo kakve topline. Divni uvjeti zar ne? Divim se izdržljivosti tvog gmaza koji tako živi već 18-tu godinu, svaka ti čast.
Tvoj rođak naravno da nije koristio grijače kada te kornjače drži ili u vani ili u posebnoj prostoriji gdje se tempetatura spušta lagano i gdje im se omogućuje hibernacija. samo što se tebi nije potrudio reći neke stvari, da shvatiš da kornjače koje ne hiberniraju moraju živjeti zajedno sa grijačem u akvariju. Čovjek sigurno ne drži kornjače doma i one mu se sigurno ne kote u šljunku i mraku jer postoje neka pravila za njihovo držanje i omogućavanje potomstva.
Za kraj, mogao si malo sufrati netom i raspitati se po stranim sajtovima kako, šta, i gdje, pa onda lupetati.
Uostalom, ostavljam te da i dalje iznosiš svoje stručne savjete o prehrani i džanju. Svoje sam rekla.
angel
Svakako vam hvala na savjetima i Vama Dušane i Dream.
Prije nego li se nastavite svađati molim vas da posjetite sajt www.kornjace.net koji je spomenula Viket!
Sajt ima stranica koji govori o i ishrani kornjača ,a i o nihovom smještaju!

Mislim da će svađa i rasprava poslije napisanog teksta nestati,jer mi postaje malo ne prijatno! sad.gif
viket
Ma,ne svadjaju se oni,samo ugodno diskutuju... mig
Angel,a sto ti je neprijatno? Malo dinamike na forumu nije na odmet...
Opusteno bird.gif
Dream
Angel, inventar sam foruma na www.kornjace.net tako da znam o cemu pricam i odakle dolazim i kako i sta treba sa kornjacama.
emmaboss
QUOTE(Dream @ Jun 5 2005, 12:03 AM)
Dušane, napisao si puno neprovjerenih informacija u vezi kornjače, valjda misleći da znaš sve o njima - bez uvrede, ali pola ovoga što si napisao nema veze sa istinom. Tvoja je kornjača očito jako izdržljiva kad je doživjela 18.
K
pod 1. Kornjače nikako ne smiju jesti ni salamu ni slaninu ni pršut jer jer je to za njih kancerogeno. Želiš li da ti ljubimac doživi 50 godina (prosječan životni vijek u zatočeništvu), odmah prestani sa davanjem toga. Kornjače je najbolje hraniti totalno prirodnom hranom, mesom, ribom voćem i povrćem. Moja kornjača živi već 5-tu godinu samo na prirodnoj hrani, uredno se razvio do 20 cm dužine.
2. Kornjačama treba svjetlo, ono je nužno, i to tokom cijele godine, baš kao i grijač i filter u što većem akvariju kad kornjača naraste (cca100 litara)
3. Zanima me u kakvom akvariju živi tvoja kornjača kad ga možeš iznjeti vani?

Potpuno se slazem... oni suvi rachici im dodju kao da mi jedemo suvi hleb celog zivota! Godinama sam imala kornjace koje su mi redovno ugibale, dok nisam naucila sta i kako treba, i ja se cudim kako Dusanova kornjaca prezivljava rolleyes.gif Moje su u akvarijumu od nekih 50l, cista voda, dva velika kamena i to je to... mislim da je grejalica potrebna samo u orve 2-3 godine, dok kornjacice ne ojacaju i ne okosta im se oklop, posle nisu toliko osetljive! Ja moje zimi drzim na ekih 10-15 stepeni i skoro da ih ne hranim, preko zime dobiju da jednu mesecno jednom /a i onda nece ni da okuse/ ali zato kad dodje prolece, njihov akvarijum ide napolje, ceo dan se suncaju i hranim ih zivom ribom, ulovljenom u Tisi... Rastu kao ludi i osecaju se savrsheno! Ja im ne dajem nikakvo povrce, oni su grabljivice, mesozderi!
KatPaws
Evo da se i ja ukljucim, i da vam pokazem moju kornjacu (musku). Kod mene je vec deset godina a dobila sam ga na poklon kad je vec imao odprilike godinu dana. Prvih par godina je sa njim bila i zenka ali su kasnije poceli ozbiljno da se tuku (i ujedaju) pa sam morala da ih razdvojim. Zenku sam poklonila a njega zadrzala.

Za akvarijum gde je sad (70x30x30) su mi odavno rekli da je premali, ali ja stvarno za veci akvarijum nemam mesta u sobi, tako da za sad, sta je tu je. Neku specijalnu lampu nema, osim ove obicne (kineske), ispod koje obozava da se sunca. Grejac je imao u pocetku ali mu u poslednjih par godina ne stavljam. Akvarijum filtriram Atmanovom unutrasnjom filter pumpom i prezadovoljna sam ucinkom; pokupi i ostatke od hrane i izmet od kornjace, a voda je uvek bistra. Naravno da je i pored redovnog pranja filtera ipak povremeno potrebna zamena sve vode i pranje akvarijuma, al ne toliko cesto kao kad filtera (daleko bilo!) uopste ni nema.

Sto se ishrane tice, racice, suseni tubifex u kockicama i onu pond/smoki hranu je jeo samo par meseci a onda smo presli na zivo meso sa cime ga i dan danas hranim. U poslednje vreme mu dajem i granulisanu hranu za stence, sto je sa odusevljenjem prihvatio jer su granule sitne pa ih lako guta. Ma jJeo je ranije i hranu za - icon_cat.gif a probala sam i zelenu salatu, onako iz zezanja, i sve je slistio (i pitao jel ima jos? xexexe) al ipak najvise voli meso. tongue.gif

Evo ovde izgleda ko neki ET vanzemaljac.

MIMA
molim vas da mi objasnite kako da znam kad se kornjačici ljušti oklop.

mom Koji su neke pločice poprimile neku malo drugačiji zelenu boju nego ranije a sa nogui i repića mu se ljušti koža.
Jel to normalan proces ili se razboleo.
Ja ga baš pazim, redovno mu menjam vodu, a pored hrane za kornjačice(krabie...) što sam kupila u radnji za ljubimce ja mu dajem i barenu šargarepu i karfiol, i barenu piletinu. Da nisam možda nešto u ishrani izostavila pa mu fali vitamina. Ne znam jel to normalno što mu se dešava.
Znam da i nisam najbolje objasnila promene koje sam uočila na Koji ali neumem bolje.
MIMA
Moj Koja je poceo da odlazi na spavanje mnogo rano , oko 5 sati se on vec zavuce u svoje gnezdašce (on spava na suvom , zavuce se ispod mostica i uvuce se u kamencice, napravi udubljenje i tu dzonja); i spava do sutradan u podne. Dugo spava, i to me je zabrinulo da nije mozda bolestan, ali posle mi je palo na pamet da se mozda sprema za hibernaciju.
Kako se ponasa kornjacica koja se sprema za zimski san, i da li hibernacija podrazumeva da kornjacica bukvalno stalno spava ili se budi povremeno da bi jela ? ? ?
Ja sam tek pocetnik u drzanju vodenih kornjacica pa me i najmanje promene u Kojinom ponasanju odmah bacaju u brigu. Moji ukucani kazu da vise brinem o Koji nego o svima njima zajedno. Dosadila sam im svima sa kornjacom, i zbilja izgleda da sam po tom pitanju postala malo opsesivna. Ali sta mogu kad je tako mali i sladak ko smokvica; moj mali boca-gomboca....... a sad puno spava i ja ne znam sta mu je ...........

I jos nesto : nece da jede nista osim tih racica koje kupujem u pet-sopu. Pre je jeo i karfiol, jabuke, kupus ui belom meso, ali ima jedno nedelju dana pa mu nisam to nista davala i sada nece ni da primirise. Kako da ga nateram da jede i nesto drugo. Mora da ima raznovrsnu ishranu ali zao mi je i nemam duse da mu nedajem racice i crvice kako bi izgladneo i jeo i drugu hranu.
Cudno mi je i to sto nece da jede banane. Ja bu stavim u vodu tanak kolutic banane a on je i ne konstatuje. Mislila sam da kornjace vole da jedu banane, bar znam da kopnene kornjace to vole a sto ne vole i vodene ???
KatPaws
Mima, to sto mu otpadaju ljuske sa oklopa je nesto normalno i desava se svake godine zbog toga sto kornjaca raste. Dakle to nemoj da te zabrinjava.

Sto se tice hibernacije, tj. zimskog sna, to se obicno odnosi na kornjace u prirodi.. i to na odrasle kornjace. Kornjace koje se drze kao kucni ljubimci retko, ili nikad ne spavaju taj zimski san, tako da to sto nece da jede jeste zabrinjavajuce. Obicno je uzrok tog gubitka apetita pad temperature u prostoriji gde drzis kornjacu (tacno je da, pada u stanje tog zimskog sna ali kod mladih kornjaca to nekad zna da bude i pogubno). Nisi napisala koliko je tvoja kornjaca stara i da li imas neku lampu/sijalicu iznad terarijuma sa kornjacom da je bar malo grejes (ako nema grejac). Pogledaj sliku mog terarijuma gore... za tu svrhu moze i obicna kineska lampa ako nemas koju drugu, ali moras nekako da ga ugrejes da bi dobio apetit i poceo da jede opet.
MIMA
Koja je kod mene evo baš danas napunio 4 meseca stanovanja. Koliko je star ne znam ; kad sam ga dobila bio je velicine oko 5 cm.

Terarijum držim na radijatoru i greje ga i obicna lampa , planiram da mu kupim tu specijalnu i štekam kintu. On trenutno zivi u malom akvarijumu 33x19x14 ; znam da je to veoma skucen prostor i kupicu mu veci , s tim sto mi je jedino problem da iz Zemuna dovlacim veci stakleni akvarijum jer zivim na 40km od Zemuna , a putujem busom za grad, tako da taj transport predstavlja problem.

Nisam rekla da Koja nece da jede, jede taj zdera kad god i koliko god da mu dam, sve slisti, ali hoce samo one racice i larve sto kupim u pet-sopu, a ne i ostalu hranu (jabuke, karfiol, sargarepu...)- nisam mu je neko vreme davala pa se odvikao.

Sto se tice tog njegovog spavanja mogla bi sat da navijam po Koji. Svaki dan, u pola 6 on fino odseta na suvo uvuce se u kamencice pod mostic i dzonja. A mogao bi taj da spava do sutradan u podne ali ga ja bucnem u vodu i onda on navali na dorucak.

PITANjE: da li vase kornjacice spavaju u vodi ili na suvom ?
KatPaws
Koliko sam ja primetila moj uvek spava u vodi. A to jabuke, karfiol, sargarepu ni moj nikada nije hteo da jede. Ishrana vodenih kornjaca se dosta razlikuje od kopnenih. Probaj sa listom zelene salate (NE kupusa) mozda ce to hteti, bar moj voli... al najvise od svega voli zivo meso sitno seckano. Ma bitno je samo da tvoj Koja ima apetit i da hoce da jede, makar za sad i samo te racice... a probaj da mu das malo mesa da vidis dal ce to hteti.
MIMA
Ma jeo je on ranije i barenu piletinu i bareno povrce, sve; kupus i jabuke je bas tamanio , ali mu jedno nedelju dana nisam to davala i sad mu dam a on nece. Odvikao se. Ali nije da ne jede, jede i bas je ŽDERA.

nego, recite mi koliko kostaje te UV lampe?
angel
Kat pošto vidim da se razumiješ,možeš li mi pomoći?!
-Primjećujem da kod moje kornjače se pojavljuje neko zelenilo po akvarijumu i kamenju.Šta je to i šta da radim?
KatPaws
Ako imas neku lampu iznad terarijuma, najverovatnije da je zbog toga. Zelene alge se javljaju usled previse svetlosti.. ali nista strasno. Osim sto izgledaju ruzno one ne skode ni kornjacama a ni ribicama. Samo lepo operi terarijum, i stvar resena. Ako nece da se skinu sa stakla (nekad budu i kao male zelene tackice) onda upotebi zilet (samo oprezno) a kamenje moze da se istrlja nekom cetkicom ili da se potopi u rastvor sone kiseline (onda bude "ko novo") samo ga treba dobro isprati posle toga.
angel
Hvala Kat!
Kada perem kornjačin akvarijum/terarijum, obavezno operem i to zelenilo,nego se ono u toku nekog vremena pojavi.
Ma samo mi je bilo bitno da joj to ne škodi!
Hvala
Minja11
Dream da li si ti sa kornjace.net? Onako me zanima!!!
Minja11
Samo jos nesto, nemojte pocinjati da se svadjate zato sto je to uzasno glupo sad.gif , a i odmah se primeti ko hoce da se raspravlja!!! thumbsup.gif

bird.gif
angel
Joooooooooooj rasparav je davlno završena ,a ja poštujem i jedne i druge odgovore! thumbsup.gif
Minja11
Ne kazem ja da oni prestanu da se svadjaju nego da vise niko nikad ne pocinje, bar ja tako mislim!!! thumbsup.gif
TITO
Nadam se da mi Administratori i Moderatori nece zamjeriti na postiranju u ovoj temi koja je malo vec zastarijela, ali
citam ovdje da je neki "veterinar" rekao za UVB lampu "nepotrebni luksus".
Nevjerovatno ko se sve smije nazivati veterinarom.
Cinjenica da jedna kornjaca zivi 18 godina bez lampe je dokaz stvarno "jake" kornjace, i vjerovatno joj je spas bio sto je ljeti hvatala prirodne sunceve zrake.
Sto se tice "razlicitog misljenja".
Razlicito se moze misliti dali neko "voli" drzati kornjace ili ne, dali je zanimljiva zivotinja ili ne, ali o uvjetima njenim, sta treba, sta joj je skodno a sta nije, tu nema razmisljanja, vec ispitanih i dokazanih cinjenica od raznih Herpetologa iz zemalja koje se malo naprednije tim bave.
Samo zato sto je kornjaca prezivila 18 godina, nije znak da joj "nista" nefali.
Savjeti Dusana su pogresni i netocni.
Neke navedene stvari (sunka, netreba grijac, lampa itd) su cisti absurd.
A to nije niti vrijedjanje niti "moje misljenje" vec samo cinjenica.

Lijep pozdrav,
M-T
KatPaws
Druze Tito, dobrodosao na ZC. Po meni bar, ni jedna tema nije zastarela ako covek ima nesto korisno da doda.

Moram samo da se nadovezem, u vezi UV lampe... da niposto ne mislim da je luksuz, ali da te lampe po nasim (Beogradskim) pet shopovoma nema nigde da se nadje (ako neko zna da ima, neka javi i gde, al ja bar ne vidoh nigde). Znam da su neki trazili za iguane, i da su se dovijali i nabavljali iz inostranstva.

Osim toga ljudi su cudo jedno rolleyes.gif .. cak i kad im se sve lepo objasni sta je sve jednoj kornjaci potrebno za zivot, na kraju ipak velika vecina kornjaca zavrsi u plasticnim posudama i nekim minijaturnim akvarijumcicima.... zalsono ali istinito. Zato u svakom pogledu podrzavam bolju informisanost vlasnika kornjacica u nadi da ce to doprineti i poboljsanju uslova zivota njihovih ljubimaca.
TITO
Hvala lijepo na dobro doslici.
Nadam se da vecina ljudi, koji drze kornjace, znaju da to za kornjacu nije luxus
(ta izjava je bila jedna od vrhunskih gluposti sto sam procitao).
Tek od nedavno sam poceo posjecivati "nase" stranice (Hr, SiCG) koje su tematizirane na zivotinje, odnosno na akvaritiku i teraristiku. Procitao sam dosta, dosta netocnog, od ljudi kojei se smatraju "strucnjacima".
Problem je u tome sto veliki broj ljudi, kad im nesto kazes da nije tako kako oni misle, odmah ti kazu da "nemas pojma", da se "pravis pametan" i slicno, nezele neke stvari primiti, i vjerovatno nezele sebi sami priznati da u nekim stvarima grijese. Te stvari i stavove o kornjacama koje zastupam, nisu izmisljenje od mene, nego su, osim mog 23 godisnjeg iskustva, i cinjenice koje su ispitivani i dokazani od Herpetologa, strucnjaka i uzgajitelja u citavom svijetu. Tako se i nalaze u udruzi o kornjacama, kojoj pripadam, izuzetno samo strucnjaci, uzgajitelji vrsta koje se tesko za odrzavanje itd. I mislim da se moze vjerovati vise sturcnjacima koji se cijeli zivot stim bave, nego nekom "veterinaru" koji kaze da je UV lampa luxus.
Isto cinjenica da je kod nekog kornjaca 18 god, prezivjela, negovori odmah da je to strucnjak neki (primjer sunka za hranu, nevjerovatno).
Nije mi cilj nikoga napadati, vrijedjati, ili slicno, ali mislim da na nasim prostorima ljudi jos uvjek dosta grijese kad je u pitanju kornjaca. Za kraj samo, svugdje, i ovdje u Austriji, njemackoj, svugdje ima jos uvjek ljudi koji pojma nemaju o kornjaci, a zele ih imati, drzati itd. No, prednost je ovdje sto se malo naprednije bave stim (te plasticne kade su odavno zabranjene) lakse je do informacija doci kako, sta itd, puno ima na netu (tocno objasnjenog).
To je bio i razlog zasto sam ja postavio jedan mali sajt, gdje cu pisati svoje iskustvo i iskustvo i znanje prijatelja mojih (austrijanaca), i clanova udruge u kojoj sam i ja clan.

Lijep pozdrav,
M-T
newena
stojim iza svake titove reci i mislim da nemam nista vise da dodam osim da alge nastaju usled toplote i svetlosti... nisu stetne toliko za kornjace ali za ribice svakako jesu jer uzimaju kiseonik...

ako su toliko divne i zelene zasto ih se svi pokusavaju resiti? jedna od mojih kornjaca je dobila alge i po oklopu koje sam jedva uklonila...

i ja se stvarno pitam kako je ta kornjaca dozivela 18 godina... moja drugarica je imala dve kornjace stare oko sest godina koje su zivele bez grejaca i smejala je se meni sto vodim toliko racuna o njima dok joj jednog dana nisu iznenada uginule.. toliko o tome...

slazem se da kornjaca moze doziveti ko zna koliko godina ali je idealno poredjenje koje je neko ovde vec naveo ili slicno mom.. i onaj ko sluzi dozivotnu kaznu ne umre zbog hladnoce ili cega vec, ali kakvi su uslovi u kojima je... mislim ako zelite da gajite kornjace ili bilo koje druge zivotinje trudite se da im sto manje bude uskraceno jer im ionako ne mozemo obezbediti uskove kakve bi imale u prirodi...
newena
i jos da dodam, ako sam uopste na ovoj temi i procitala.. uv lampe postoje u bg gotovo u svakom pet shopu... pouzdano znam da ima jedan petshop na nbgd u piramidi i da je cena lampe oko 1650 dinara...

ovo nije reklama vec korisna informacija svima onima koji zele zdravu kornjacu...
angel
Danas smo mjenjali akvarij nasoj kornjacici.
Akvari je dubine i velicine kao na drugoj stranici od KatPaws, e sada jedno pitanje za Kat , a to je posto bismo pravili dio da moze da izadje na suvo, od cega je onaj dio sto si ti stavila svojoj kornjaci ?
KatPaws
Ja sam u akvarijum nalepila jos jedno pregradno staklo koje deli vodeni deo od kopnenog, i u taj kopneni deo nasula sljunak, i krupno kamenje. To uopste nije komplikovano za pravljenje.. izmerite kolika je unutrasnja sirina akvarijuma, smanjite tu dimenziju za jedno 5mm, visinu stavite po zelji, odete kod stakloresca da vam izreze to staklo (ja sam stavila jos jedno manje staklence da bi se kornjaca laske pela na kopno), i onda sa silikonom samo nalepite ununtra. Sacekate jedno 24h i mozete da ga punite vodom.
angel
Hvala Kat!
Slikacu akvarij kada napravim sve!
Stepska Vucica
Interesantno je citati o iskustvima kako ste mesojednu vrstu kornjace "nagovorili" da jede biljnu hranu? Jer po pravilu su kornjace koje zive u vodi mesojedi, a kopnene su biljojedi.
TITO
QUOTE(Stepska Vucica @ Aug 19 2006, 09:22 PM)
Interesantno je citati o iskustvima kako ste mesojednu vrstu kornjace "nagovorili" da jede biljnu hranu? Jer po pravilu su kornjace koje zive u vodi mesojedi, a kopnene su biljojedi.

Nitko nije u stanju "nagovoriti" kornjacu na nesto.
Pravilo koje navodis nije tocno.
Juvenile (mlade) vodene kornjace su karnivori (mesojedi).
Kad kornjace dostignu spolnu zrelost (Adult)
postaju Omnivori (jedu i meso i bilje).
Kopnene kornjace, kao sto su Testudo hermanii (Cancara)
su Herbivori (biljojedi).

Lijep pozdrav,
Marijan
MIMA
moj Koja je strasno prozdrljiv i jede sve sto mu dam
pre, kad je bio mali nije hteo da jede povrce jedno vreme
ali posle upale ociju, nakon sto sam ga izlecila poceo je da jede sve zivo, sargarepu obozava, karfiol bareni, bananu (ali mu dam samo malo), krusku, jabuku, maline, kupine, klice zita
ali mu uvek voce i povrce dajem u veoma malim kolicinama, i gledeam da jednom nedeljno pojede nesto biljno

ne mozes naterati kornjacu da jede ono sto ona nece, ponudi je a ona ce ako njen organizam to trazi onda to i jesti
keti
Mi imamo dve kornjače oko godinu dana. Moje prvo pitanje je kako znate koje je muško a koje žensko. (Kornjače smo dobili a u pet šopu ne umeju da mi objasne).

Jako žalim što su još uvek u plastičnom akvarijumu i to ću pod hitno da promenim ali su nam novčane prilike bile izuzetno nenakloljene. 16_3_119[1].gif

Na početku sam se jako obradovala kada sam otkrila saj kornjace.net tamo ima puno saveta koji mogu biti od koristi početnicima. Preporučujem. thumbsup.gif
TITO
QUOTE(keti @ Dec 15 2006, 11:51 AM)
Mi imamo dve kornjače oko godinu dana. Moje prvo pitanje je kako znate koje je muško a koje žensko. (Kornjače smo dobili a u pet šopu ne umeju da mi objasne).

Jako žalim što su još uvek u plastičnom akvarijumu i to ću pod hitno da promenim ali su nam novčane prilike bile izuzetno nenakloljene. 16_3_119[1].gif

Na početku sam se jako obradovala kada sam otkrila saj kornjace.net tamo ima puno saveta koji mogu biti od koristi početnicima. Preporučujem. thumbsup.gif

Dok su kornjace male, nemoze se odrediti dali je muzijak
ili zenka. Kad dostigne odgovarajucu velicinu, raspoznava
se po duzini i debljini repa, po kandjama po plastronu.

Uvjete drzanja moras srediti, ako zelis zdravu kornjacu
koja ce ti desetljeca zivjeti.

Kornjace.net, znam da ce me ponovo imati na zubu,
ali daju se tamo i mnogi krivi savjeti.
To je razlog bio sto je doslo do nesuglasica samnom
i sto sam prekinio ih posjecivati.
veki680
oops.gif
Ovde sigurno prepoznajete zenku i muzjaka biggrin.gif
KatPaws
Meni ovo na slici izgleda kao dva muzjaka barske kornjace koji se suncaju. Fina fotka thumbsup.gif
Mala Andrijana
Moze li neko da mi pomogne u vezi kornjacica?Imam dve vodene kornjacice 2 meseca i ne znam koja su vrsta kornjaca.Slikacu pa cete videti!Ja moje kornjace drzim u plasticnu posudu koja na sredini ima palmicu.To sam kupila u pet shopu.Ne znam da li je to pogodno za njih.Cula sam da te posude ne odgovaraju kornjacicama.Da li je istina?Ja moje kornjacice hranim suvim crvicima,svezim vocem i ponekad povcem a sad sam pocela i svezom ribom.Takodje kada budem stavila sliku nadam se da cte mi reci kog su pola...?Punoo pozdrava!
Esdy_11192
QUOTE(Andrijana @ Mar 13 2007, 11:43 AM)
Moze li neko da mi pomogne u vezi kornjacica?Imam dve vodene kornjacice 2 meseca i ne znam koja su vrsta kornjaca.Slikacu pa cete videti!Ja moje kornjace drzim u plasticnu posudu koja na sredini ima palmicu.To sam kupila u pet shopu.Ne znam da li je to pogodno za njih.Cula sam da te posude ne odgovaraju kornjacicama.Da li je istina?Ja moje kornjacice hranim suvim crvicima,svezim vocem i ponekad povcem a sad sam pocela i svezom ribom.Takodje kada budem stavila sliku nadam se da cte mi reci kog su pola...?Punoo pozdrava!

Moze.. Baci fotku.. ili navrati na www.teraristika.org smile.gif

Nije pogodno.. Trebace ti UV lampa.. Pol se na vecini vrsta dosta lako "provaljuje"... Ako postoji udubljenje na donjoj strani karapaksa, onda je muzijak... Verujem da je tvoje vrsta crvenouha kornjaca, ali baci fotku za svaki slucaj.. smile.gif
TITO
Donja strana carapaxa se naziva "plastron" :-)
Vjerujem da su kornjace jos toliko male da se
spol nemoze jos prepoznati.
Udubljenje na Plastronu (donji dio oklopa)
nije jedina (i uvijek pouzdana) identifikacija.

A na onoj predhodnoj slici (na predhodnoj strani)
je sasvim nemoguce reci dali se radi o muzijaku ili zenki.
Pozdrav,
Marijan
Mala Andrijana
Uskoro slikice!
Kakvu vodu koristite za ribice i kornjacice?(kuvana,stajaca,sa cesme...?)
Vise kornjacice ne drzim u toj plasticnoj posudici,jer svi kazu da to nije dobro za kornjacice!Sada su u velikom,prostranom akvarijumu(terarijumu)!!! msn-wink.gif
36_33_3.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.