Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bolesti Bubrega / Bolesti Urinarnih Kanala
Zivotinjsko carstvo forum > Mačji svet > Zdravlje, ishrana i ponašanje mačaka
Pages: 1, 2, 3
Felinološko Društvo Srbije
kako stvari stoje rovatineks je dobar izbor. Treba biti oprezan sa hranjenjem i pojenjem na silu posto macke imaju neverovatnu sklonost ka anoreksiji, ali i to se moze leciti. Infuzije sluze da nadomeste i ishranu i tecnosti.
Obicno ljudi pokusavaju da daju macki sa urinarnim problemima uvin caj. To macke odbijaju i nikad nisu dovoljno ocajne da se ne odupru davanju uvinog caja. Bolje je da pije vodu (moze prolom) nego da se samo napaja na silu. Desava se da neke macke piju i bez posebnog podsticanja caj od persuna ili caj od kukuruzne svile, oba dobro deluju na urinarni trakt i uvek je lakse napojiti macu sa njima.
U svakom slucaju postoji specificna formula za ishranu macaka sa urinarnim problemima (antistruvitna ishrana). Na nasem trzistu se moze pronaci purinin obrok i eukanubin obrok, ne znam da li je vec uvezen i hills. Ovo je predvidjeno za mace koje stvaraju struvitne kamencice u urinarnom traktu. Samo mislim da ne treba po svaku cenu macku odjednom prebaciti na specijalni obrok (umeju da ga odbiju) vec postepeno dodavanjem sve vece kolicine u ono sto najvise voli da jede.
dandzaman
puno ,puno hvala na svim odgovorima do sada...zaista mi znaci..
oduvek sam mu davao filtriranu vodu medjutim voda iz cesme je dosta teska tako da filter verovatno nije dobro odradio posao...od sada je na prolom vodi,medjutim ne pije je...verovatno zbog toga sto prima infuziju i cajeve ali su bar skuvani sa prolomom...
sto se tice caja,narucili smo specijalan caj od travara iz CG...sastoji se iz 5 cajeva koji se piju naizmenicno i vec su pomogle jednoj maci sa esarihi koli,tako da ...vredi probati nadamo se najboljem...posto hills nisam nashao ,poceli smo sa royal canin dijetalnom hranom i macak je fenomenalno prihvatio sto je spas...
uh...u celoj prici moja veterinarka sasvim slucajno sa jakom zeljom da pomognemo machkonji,pronalazi brosuru hills-ovu u kojoj pronalazi paraf da u slicnim simptomima povracanja i izbacivanja svega sto pojede moze pomoci rastvor sode bikarbone....i pomogao je!!! thumbsup.gif
danas izgleda malo bolje pa se nadamo da krece nabolje...poziv sa savet i dalje ostaje ...ako je nekad neko imao slican problem...
dandzaman
evo jedan apdejt za naseg machkonju...
jos je ziv ,malo zivne pa se opet izvrne ali nas je juche oraspolozio kratkom setnjom po stanu...malo lelujavo ali setnja!:)
Ksenija 24.februar
Jao, toliko se nadam da ćete uspeti 36_33_8.gif . Neću dalje da baksuziram, kada sve bude dovoljno stabilno, moim te pošalji njegovu veselku slikicu smile.gif .
Veliki maczdrav 16_1_23.gif
goly shok
QUOTE(dandzaman @ Nov 21 2007, 01:58 PM)
ono sto sam zapoceo na svoju ruku da mu dajem je rowatinex jer se video kamen u bubregu.

Budi oprezan sa rovatineksom, pogotovu ga nemoj davati na svoju ruku.

Kaman u bibregu nije isto sto i kamen u mokracnoj besici. Takodje je jako bitan sastav kamena. Nisu isti uslovi pod kojima ovo kamenje nastaje, te ni terapija nece biti ista. Neko kamenje se moze rastvoriti ako se poveca kiselost mokrace (struviti), ali neko i ne moze (oksalati). Dijete koje povecavaju kiselost urina se daju samo privremeno, dok se kamen ne rastvori, medjutim, ako je u pitanju kamenje koje se ne moze rastvoriti, onda urin ne treba dodatno zakiseljavati (jer to ipak ostecuje tkiva) vec samo treba odabrati dijetu koja stvara blago kiseo urin, a izbegavati dijete koje stvaraju vise alkalnu sredinu (jer to pogoduje rastu kamenja koje se formira u baznoj sredini). Dakle, ako macor ima kamen, onda analizama treba utvrditi o kojoj se vresti kamena radi, a zatim odluciti da li treba terapija i kakva (stvaranje vise kisele ili manje kisele mokrace).

Tvoj macor ima vec 10 godina, a to znaci da je moguce i da ima oslabljenu funkciju bubrega kao i ostecenje bubrega. U tom slucaju svaka dijeta sa acidifijantima (koja snizava pH urina, kako bi se rastvorili struviti) moze biti kontraproduktivna i ubrzati smrt macke.

Kod "Royal Canin" hrane postoje dve formule za dijete koje nedovljno informisani cesto pomesaju, a to su "Renal" i "Urinary". Dok je "Urinary" namenjen mackama koje imaju probleme za mokracnim putevima (besika i mokracni kanali), "Renal" je namenjen mackama koje imaju oslabljenu funkciju bubrega (to su uglavnom starije macke ali mogu biti i mladje macke sa hronicnim obolenjem bubrega). Ove dve dijete nikako ne idu zajedno, i sasvim su suprotne u svom delovanju. "Urinary" znacajno snizava pH urina, dok "Renal" stvara manje kisali pH urina, ali ima takav izbor hranljivih sastaka koje minimalno opterecuju bubrege.

Kod "Purine Pro Plan" na primer, ono sto se zove "Purina Urinary" nije specijalna veterinarska dijeta (nije isto sto i "Royal Urinary") koja je namenjena lecenju (rastvaranju kamena), vec je "Purina Urinary" namenjena prevenciji stvaranja kamena. Ona je isto ono sto se kod nekih drugih proizvodjaca zove "pH control", odnosno odrzava stalnu kiselost urina (pH=6-6,5) i time sprecava stvaranje kamenca.
Za mecke preko 10 ili cak 15 godina se preporucuje da pH bude 6,5-7 (ali nikako preko 7), znaci malo manje kiselo nego sto je to za mladje macke, a mnogo manje kiselo nego sto je to za macke kojima se daju acidifijanti kako bi se rastvorili struviti.

Tvoj macak pored toga sto je star, cesto povraca. To takodje moze biti zbog problema sa bubrezima. Ako taj kamen u bubregu (ili mozda ipak u besici) njemu trenutno ne stvara probleme i nije uzrok njegovih tegoba, onda to nije primarni problem koji treba resavati, pogotovu ne ako dijeta koju mu dajes (i terapija protiv kamena) mogu pogorsati njegovo stanje.

Nemoj mi zameriti na ovom mesanju, ali sam vec godinama svedok da svi veterinari ne poznaju specijalne dijete napravljene od strane razlicitih firmi (jer firme ne koriste standardizovane nazive, vec proizvoljne) a takodje daju terapiju ponekad olako, bez da utvrde sastav kamena.

Neke macke ne podnose rovatineks i mogu povracti upravo zbog njega. Da li tvoja veterinarka zna da dajes rovatineks? Kakvo ti obrazlozenje daje za kreatinin koji ne opada? Kakav je nivi ureje i secera u krvi i mokraci? Da li je uopste uradjena analiza mokrace, ili samo analiza krvi?
dandzaman
ne mesash se nego mi pruzas odgovor koji trazim na forumu..hvala na tome,
sto se tice kamena primecen je samo u bubregu i to nekih 1mm ako se dobro secam nemam snimak ultrazvuka,u besici je primecen pesak...
sto se tice ishrane ,veterinarka je preporucila royal canin renal pstetice i granule medjutim posto ne jede granule jer ga pretpostavljam desni bole sto je mozda i uzrok losijeg rada bubrega jede samo pstatu i to jako malo pa cak i nista,pa kad se to desi da nece ni renal da jede ja ga malko prevarim sa urinari...hvala za info o purini diet hrani jer stvarno nisam znao da purina radi nesto slicno sto bi mu odgovaralo pa cu probati da nadjem i pokusati sa tim.Veterinarka nije insistirala na royal canin hrani nego je ima u ordinaciji i meni je nekako najlakse bilo da prihvatim...pomenula je ona prvo hills pa i eukanubu ali iskren da budem nisam ni trazio jer sam se skoncetrisao na terapiju lekovima...
dandzaman
sto se tice kamena nisam ni pomislio na to da se odredi sastav (jos jednom hvala na odgovoru) sto cemo uciniti koliko danas...
rovatinex sam mu poceo davati istina na svoju ruku ali posle razgovora sa dve veterinarke jer sam mu jedno vece primetio simptome koji su bili jako jako slicni mojima kad sam ja dobio napad kamena u bubregu...bacakao se od jednog do drugog mesta sa jako nadutim stomakom i stenjanjem pa cak i cvilenjem i nije se mogao smirit celu noc i sutradan dok mu nisam dao prvu kuglicu i od tada mu dajem po jednu dnevno i nije se ponovilo ...jos danas cemo odraditi dosta analiza (krv,urin,kamen...)pa cemo videti na cemu smo i sta dalje...
pozz
p.s.cak cu sliku neku naci pa postaviti... 36_22_20.gif
dandzaman
danas opet imamo problem,desna strana stomaka mu je prejako osetljiva na dodir...nije dobro
dandzaman
jos jedan apdejt ali losh...
juche smo radili analize krvi....
posle osam dana terapije longacefom(antibiotik),primeceno je opadanje amilaze za duplo sto znaci da je terapija bila produktivna...medjutim po prestanku terapije(dva dana je proslo) analiza krvi pokazuje da je amilaza opet skocila duplo na 3500...u razgovoru sa veterinarkom,sumnja na tumor na pankreasu jer kako ona kaze jedino sto moze izazvati tako visok nalaz amilaze je upravo pankreas a verovatno nije upala jer je primao antibiotik 8 dana i bilo je poboljsanja medjutim odmah po prestanku terapije pogorsalo se stanje i po njenim recima verovatno neki tumor izaziva pritisak na organe i pravi problem...
kad sam ga vodio na ultrazvuk nije se video pankreas pa bi najbolje bilo odneti machka na skener da se tacno utvrdi tumor. e tu nastaje pravi problem jer je machku jetra jako ugrozena i posto je potrebno zivotinji koja ide na skener dati narkozu pitanje je da li bi preziveo ako bi se morala odmah potom dati i druga za operaciju...
e ljudi moji koliko se trudim da ga spasim ali mi se ne da,gubim ga...
U kom je bubregu kamen? Količni napadi nastaju kada se kamen pokrene i kada kamen, ako ih kamen provocira zatvori mokraćne puteve. U oba slučaja potrebno je da se kamen izbaci, ili da se stabilizuje prohodnost urinarnih puteva. ako je kamen u bubrežnoj karlici može da se desi da je neophodno operativno ga odstraniti. Pre operacije se uvek pokuša da se problem reši manje agresivnim terapijama (tu je rovatineks). Ako ima peska i on može da zapuši urinarne puteve ali se pesak obično izbaci provocirajući upalu zbog ozleda sluznice. Prema tome kada krenu problemi izazvani urolitima, naročito kod starijih mačaka koji najčešće imaju i neke druge probleme treba imati puno strpljenja, osloniti se na veterinara, (i ja sam veterinar) i pokušati pomoći životinji. Naravno da nije svejedno koji kamen (hemijski sastav i oblik) je u bubregu, glatki kamenčići se lakše izbacuju negi kamenčići oštrih ivica, ali se to vidi na ultrazvuku. Mačke obično imaju struvitne kamenčiće, i obično se javljaju kod mačaka koje ne piju mnogo vode. Normalno je da mačke popiju oko 2.5 dl vode dnevno, leti više, ako jedu peletiranu hranu više. Ako mačke jedu peletiranu hranu ona treba da im je uvek dostupna, kao i čista voda koju piju po potrebi. Neke mačke piju malo vode. Smatra se da ih treba svakako naterati da piju više vode. Veterinari samo u krajnjoj nuždi preporučuju forsirano hranjenje i napajanje mačke, zato što je mačka vrlo specifičan pacijent i stvarno ume da razvije anoreksiju. Čak ima škola koje predlažu da se mačkama, koje ne piju dovoljno vode (ovo je jako individualno) izazove žeđ zaslanjivanjem hrane. Ovo su preventivni postupci. Kada je jednom kamen stvoren onda treba prvo resiti kamen. Mođe da se desi da je zbog rasipanja kamena došlo do nove kolike. Ako je to slučaj to će se videti na ultrazvuku.
Napomena: lako je lečiti mladu životinju koja boluje od jednog poremećaja zdravlja. Stare životinje obično imaju već ispoljena odstupanja od fiziološke funkcije više organa, pa je i njihov tretman komplikovaniji i vrlo često se lančano ispoljavaju problemi i rešavaju kako se koji uoči. Znači ako treba analiza krvi i urina, veterinar koji leči macu će to svakako i preporuciti.
Sve najbolje
Nisam malopre ni primetila komentar o pankreasu. Svako oboljenje egzokrinog pankreasa je pretnja za život. Oboljenjima pankreasa (baš posebno samo pankreasa i to kod pasa i mačaka) se mnogo bavi docent Vanja Krstić na Fakultetu Veterinarske medicine, i možda bi on mogao i da detaljno prouči macu, osim njega tu ima i ljudi koji se detaljno bave bubrezima, jetrom i drugim sistemima organa, a konsultuju se na licu mesta. Naravno neophodna je i kosultacija sa Vašim veterinarom pošto treba da nastavi da leči macu, pogotovo ako niste iz Beograda. Nisam ni pitala odakle ste. U svakom slučaju treba prestati sa rovatineksom i ishrranom preko usta dok se ne razjasni šta se sada dešava i koji su sve organi oboleli.
dandzaman
pozz svima koji su se potrudili da postave svoje komentare ...
machak je juche bio na ultrazvuku gde su se neke stvari malo iskristalizovale...
jetra iako na prvom ultrazvuku nije bila dobra tj izgledala cirozicno ,sada izgleda sasvim dobro...
bubrezi su uvecani i definitivno postoji kamen u bubregu i na snimku je bio blizu karlice tako da je verovatno doslo do nekog pomeranja gde je zakrcio puteve i zato je machak i imao jake bolove ...pokusacu da utvrdim kojeg je sastava kamen(imam informaciju da se jedino putem analize urina moze ustanoviti? i to iskljucivo ako se nadje u urinu trag...?)
ono sto je jako lose na ultrazvuku je da se vidi apses na pankreasu.Ne vidi se nista vise od toga da je najverovatnije apses tako da kakvog je oblika i sta je u pitanju neznamo...
Veterinar koji je radio ultrazvuk predlaze dijagnosticku operaciju pa sta nadju da vade ako moze da se vadi pa sta Bog da,otprilike su to njegove reci..
E sad,machkov Personal Doctor;),ne preporucuje odmah tu operaciju vec predlaze terapiju hlorafenikolom ,jer misli da ako mozda nije tumor niti neki oblik metastaze ,hlorafenikol moze pomoci da se to smiri.
U velikoj sam nedoumici sto se tiche operacije tako da sam spreman da prvo pokushamo sa ovim ...
i tako borba se nastavlja a machak cuti i trpi i grize i ujeda:) ali samo dok ga maltretiramo u zelji da mu pomognemo...to je jedan dobar machak koji jako voli svoj zivot i hoce da zivi...kako da mu ne pomognemo...pozz
dandzaman
evo da napisem nesto posle par dana posto nisam bio u prilici da koristim net...
machak je bolje....))))
naime,posle snimka ultrazvuka i posle uocenog apsesa na pankreasu odlucili smo se da ga ponovo vratimo na longacef jer nikako nismo uspeli da nadjemo hloranfenikol za koji smo mislili da mozda moze da pomogne,i terapiji smo dodali kortizon i posle prvog dana odmah se videlo poboljsanje,machak je poceo da ustaje sve cesce i da sam hoda i da jede sto je najvaznije povratio mu se apetit i oziveo je...
sad kad smo nasli hloranfenikol odlucili smo da ga ne dajemo jer je ponovno davanje longacefa dalo efekta pa ostavljamo za ne daj Boze...
skinuli smo ga i sa infuzije i laseksa da vidimo sta se desava i da li su bubrezi proradili pa cemo videti sta dalje...
hvala jos jednom svima koji su se potrudili da daju svoje komentare u ovoj temi,meni je puno znacilo..
pozz
dandzaman
nije mi bas jasno zasto je moja tema prebacena u ovu ali nije ni bitno....
inace mom macku je stanje normalizovano...pojavilo se jos par slucajeva sa slicnim stanjem pa ako nekom treba pomoc ili savet ja sam tu....pozz
Bubrezi su parni organ koji imaju ulogu u izlučivanju proizvoda metabolizma i toksičnih materija iz organizma. Oni takođe imaju i endokrinu funkciju i na primer izlučuju eritropoetin koji stimuliše diferencijaciju eritrocita u kostnoj srži. Bolesti bubrega treba razdvojiti od bolesti urinarnih kanala i mokraćne bešike pre svega zbog činjenice da se tkivo bubrega ne obnavlja i da su oštećenja koja nastaju tokom bolesti trajna. Prepreke koje ometaju i onemoogućavaju izlivanje mokraće, a koje su najčešće posledica prisustva urinarnog kamenja imaju indirektne efekte na tkivo bubrega pošto povećan pritisak u urinarnom traktu ometa krvotok i time dovodi do oštećenja bubrega (hipoksija), odnosno mehanički usled pritiska oštećuje tkivo bubrega. Ovakva oštećenja ako nisu zahvatila mnogo tkiva, ne moraju značajno uticati na funkciju bubrega, osim dok su prisutni činioci koji su doveli do zastoja mokraće. Problem može biti imunski mehanizam koji se u nekim slučajevima aktivira kada su oštećene ćelije bubrega. Ova mehanizam ili mehanizmi omogućavaju da se imunskim reakcijama nastavi oštećenje burega. Imunski kontrolisana patologija bubrega je progresivna i gotovo uvek fatalna ukoliko se ne zaustavi imunski proces koji oštećuje ćelije sopstvenog organizma. Okidač za ovakve autoimune bolesti može da bude parazitarna infekcija, oštećenje bubrega usled nedostatka kiseonika (ti već mogu i uroliti da imaju ulogu, ali i masivne hirurške intervencije na otvorenom abdomenu i drugi faktori) i naravno nasledni mehanizmi. I trovanja, odnosno toksini endogenog ili egzogenog porekla mogu oštetiti bubrege pri izlučivanju, neki od sastojaka urina su toksini, a naročito smetaju kada su bubrezi već oboleli. Znači sve bolesti bubrega su veoma opasne za organizam. Simptomi se javljaju kada je funkcija bubrega u velikoj meri ugrožena (svedena na manje od trećine normalne funkcije). Znači da je osim u slučaju akutne bolesti, svako oboljenje bubrega obično ireverzibilno i da se tretman svodi na uklanjanje uzroka (ako se može ustanoviti i ako je još uvek prisutan) i na održavanje kakve-takve funkcije bubrega uz pokušaj da se spreči dalje oštećenje tkiva. Zato se preporučuje posebna ishrana, ali zato se i daju diuretici (sredstva koja pojačavaju izlučivanje urina), kao što je lasix, da bi se izlučivanjem razređenog urina smanjilo dalje oštećenje bubrežnog tkiva. Takođe se kontroliše i anemija koja se često javlja kod hroničnog oštećenja bubrega i sama po sebi dovodi do hipoksije tkiva i daljeg oštećenja bubrega.
Poseban problem su nasledne bolesti bubrega koje su prisutne i mogu se često javiti kod pojedinih rasa. Njih odlikuje hroničan tok, rano javljanje (obično se uoče pre nego što mačka ili pas napune 5 godina) progresivan tok, potpuno odsustvo reakcije na terapiju i familijarna distribucija. Zato je veoma važno ove bolesti evidentirati i odgajivačke programe dizajnirati tako da se štetni geni eliminišu iz populacija mačaka.
Najčešće pominjana nasledna bolest bubrega mačaka je PKD. Policistična bolest bubrega mačaka je nasledna bolest koja se javlja kod persera, njihovih meleza i rasa koje su nastale pod uticajem persera i specifična je po tome što se nasleđuje dominantno, i što se ciste mogu pojavljivati od 2 meseca starosti, ali i kasnije pa ima mačaka kod kojih se prve ciste na bubrezima uoče tek posle 8 godina.
U svakom slučaju kada ima problema sa uriniranjem, ali i kada ga nema, a može se posumnjati da postoji bolest bubrega treba potražiti pomoć veterinara.
Ksenija 24.februar
Ja nisam bila sigurna da li treba spojiti ove dve teme oops.gif .
Možda nije loše da ipak budu na jednom mestu, kada nekome budu zatrebale informacije neka pročita sve, vidi razliku, pa onda uzme ono što je potrebno za zdravlje njegove mace 16_7_205[1].gif .
Srećno 16_1_23.gif .
marija_pg
Ćao narode! ja imam sijamskog macka starog 22mjeseca. 2-3 dana nije mogao da mokri juce mu je uradjena kateterizacija.posto mi se to prvi put desava sva sam se istraumirala nocas kada je poceo da se budi iz anestezije. sada je cini se bolje jede royal canin od jutros i pretezno spava. bilo bi mi od pomoci kada biste me uputili na normalno ponasanje u narednim danima s obyirom na ove okolnosti. i zaboravih da kazem da je mokrio od jutros vise puta po malo Hvala vam unaprijed 36_33_8.gif
goly shok
QUOTE(marija_pg @ Jan 11 2008, 05:45 PM)
sada je cini se bolje jede royal canin od jutros ....

Ako je u pitanju bilo koji drugi Royal Canin a ne specijalna dijeta "Urinari", to verovatno nece biti dovoljno za tvog macora. "Obicna" Royal Canin hrana je najcesce dovoljna kao prevencija, ali ne i kad problem vec postoji. "Obicna" Royal Canin hrana ima "pH kontrolu", sto znaci da sprecava stvaranje kamenca/peska u mokracnim putevima, medjutim, to nije dovoljno da bi se vec stvoreni kamenac ili pesak rastvorio.

Kamenje/pesak koji se stvara u mokracnim organima takodje moze biti razlicitog porekla, uzrok stvaranja moze biti razlicit, te to zahteva razlicitit tretman.

Najbolje je da trazis od veterinara da se uradi analiza mokrace te da se odredi vrsta kamena/peska, kao i uzrok nastajanja, a zatim, shodno tome i terapija. Cak ni "Urinari" nije preporucena dijeta u svakom od slucajeva (ali o tome je vec pisano).

P.S. evo neke od mogucih vrsta kristala

marija_pg
nisam naglasila ali u pitanju je urinary. nije mu radio analizu ali nadam se da hoce. htjela sam vas samo pitati da li je moguce da dodje do neke infekcije ili povrede prilikom parenja jer se njemu ovo jevilo nekoliko dana poslije parenja i to sa kartuzijankom? doktor je rekao poslije kateterizacije da mu je polni organ malo deformisan i preporucio u nedostatku urinary hrane takodje royal ali intestinal? da li znate kako ona djeluje? Hvala vam 36_33_8.gif
goly shok
QUOTE(marija_pg @ Jan 13 2008, 03:49 PM)
htjela sam vas samo pitati da li je moguce da dodje do neke infekcije ili povrede prilikom parenja jer se njemu ovo jevilo nekoliko dana poslije parenja i to sa kartuzijankom? 

Do upale sluzikoze i/ili do infekcije je moguce da dodje i posle parenja (mada se ovo retko desava), ali je tada potrebna terapija antibioticima ili anti-inflamatorima, a nikako ne kateterizacija. Ovo, naravno, nema nikakve veze sa tim sto je u pitanju bila kartuzijanka, niti bilo koja druga rasa ili mesanac.

QUOTE(marija_pg @ Jan 13 2008, 03:49 PM)
... nisam naglasila ali u pitanju je urinary. nije mu radio analizu ali nadam se da hoce .......
....... doktor je rekao poslije kateterizacije da mu je polni organ malo deformisan i preporucio u nedostatku urinary hrane takodje royal ali intestinal? da li znate kako ona djeluje? Hvala vam  36_33_8.gif

Dijete Royal Canin su specijalne dijete iz "veterinarskog programa". Nisu preporucene za stalnu upotrebu, vec samo toliko dok se problem ne razresi, obicno nekoliko nedelja do nekoliko meseci. Vrlo retko ce to biti dijeta za ceo zivot, samo u slucaju nepovratnog ostecenja nekog vitalnog organa. Kod zdravih macaka dugotrajna upotreba ovih "veterinarskih" dijeta moze izazvati ozbiljne poremecaje. Isti je slucaj i sa pogresno prepisanom dijetom bolesnoj macki.
Veterinari koji prepisuju ove dijete bi trebali dobro da prouce uputstva proizvodjaca, a ne da ih preporucuju kao neku obicnu hranu namenjenu zdravim mackama.

Dok sam jos zivela u Rumuniji, zahvaljujuci poznanstvu sa tamosnjim uvoznikom Royal Canina, dobila sam na poklon jednu od "knjiga" namenjenu veterinarima, koji se opredele da preporucuju i u svojim kabinetima prodaju ovu hranu. "Knjiga" sadrzi preko 200 stranica, detaljan sastav svake od dijeta, uputstvo za njeno koriscenja, te vise grafika i tabela sa vrednostima analiza koje macka (ili pas) treba da pokazuju u zdravom stanju i sta se moze ocekivati od dijete. Takodje i mnogo drugih neophodnih podataka.
Sigurna sam da i nas uvoznik Royal Canina (verovatno i uvoznici drugih "veterinarskih" dijeta) ima ove prirucnike na raspolaganju i da veterinari lako mogu doci do potrebnih informacija.
Informacije odstampane na paketicu hrane nisu dovoljne, one su namenjene potrosacu, zato su i odstampane na omotu. Veterinar mora znati vise, ovo se ne uci na fakultetu vec spada u "specijalizaciju", zato veterinari koji preporucuju ove dijete imaju obavezu da se o tome podrobno obaveste.

Pitam se da li je cilj samo prodati skupu hranu zabrinutom vlasniku bolesne macke, ili je cilj da macka zaista bude bolje?!

"Intestinal" je hrana koja je namenjana mackama koje imaju odredjenih problema sa varenjem, povracaju, ne vare hranu, ne asimiliraju je dovoljno, imaju proliv i sl. "Urinari" je hrana koja je namenjena mackama koje imaju problema sa stvaranjem kamenca u mokracnoj besici i to ne bilo kojeg, nego onog koji zahteva povecanu kiselost, kako bi se kamenac rastvorio. Ova dijeta je medjutim (zbog povecane kiselosti mokrace koju izaziva) kontraindikovana u slucaju ostecenja bubrega, jer ih jos vise ostecuje i ubrzava njihovo propadanje, te drasticno skracuje zivot macki. U slucaju ostecenja bubrega, preporucuje se dijeta "Renal", koja nema nikakve veze sa dijetom "Urinari".

Prepisivanje bilo koje od ovih "veterinarskih" dijeta zahteva prethodne detaljne anilize krvi i mokrace, na osnovu kojih se odredjuje najpogodnija dijeta, te pazljivo pracenje stanja macke tokom uzimanja ove dijete sto znaci redovno ponavljanje analiza krvi i mokrace (obicno jednom mesecno) sve dok se analize ne vrate na normalu. Nakon toga, stanje macke se i dalje kontrolise, kako bi se pravovremeno reagovalo u slucaju ponovne potrebe.

Malocas sam napisala da veterinar ima obavezu da se informise. Isto tako, vlasnik macke ima obavezu da si informise i trazi za svoju macku najboljeg veterinara i najbolji a ne najjevtiniji tretman. Veterinari vrlo cesto i ne pominju vlasniku da bi trebalo uraditi analize, iz tog razloga sto su navikli da vlasnici biraju najjevtiniju varijantu. Medjutim, dobar veterinar zna da mora da uradi analize da bi znao pravo stanje macke, a dobar vlasnik zna da ima pravo da trazi da se urade analize kako bi se njegovoj macki pomoglo. Takodje mora da zna da ima pravo da promeni veterinara ako ovaj ne pristupa ozbiljno problemu.
marija_pg
Ovdje kod nas u Podgorici nema puno mogucnosti i alternative kada su u pitanju veterinari. Svi vodimo pretezno ljubimce kod istog jer su ostali jos neadekvatniji. trudim se da se informisem jer se prvi put srecem sa ovim i da koliko mogu ispratim na pravi nacin tok lijecenja. moram da naglasim da je on juce povratio svu hranu koju je pojeo sad.gif mada je nastavio sa njomali ga i zatvor muci vec dva dana. danas je dr pomenuo analize krvi pa me interesuje kako izgleda vadjenje krvi kod macaka i na koji nacin sada mogu ponijeti urin na analizu?
marija_pg
I da zaboravila sam da je do danas bio na antibioticima. Mozda grijesim ali cini mi se da idu logikom probajmo sve pa sta upali:(
goly shok
sad.gif

... jako mi je zao zbog takve situacije. Kad sam pre 10-ak godina otisla u Rumuniju da zivim, situacija je bila jos gora, jer rasnih macaka gotovo da i nije bilo a "obicne" macke nisu ni nosili kod veterinara. Deset godina je ipak dug period i sa pojavom rasnih macaka situacija se u mnogome promenila, jer veci broj ljudi zainteresovanih za zdravlje svojih ljubimaca, njihovi medjusobni kontakti i razmene informacija i iskustava je i veterinare navelo da se bolje informisu i vise trude. Sada je tamo bolja situacija nego u Srbiji, barem po saznanjima sa foruma, jer se ovde cuju neverovatne stvari (o veterinarskim tretmanima, ali i drugo sta), na koje bi se i veterinari morali zgranuti, a ne obicni vlasnici macaka.
... malo sam se udaljila od teme....

Krv uzima veterinar, pomocu igle i sprica ili gumene cevcice kroz koju krv ukaplje u epruvetu. Krv se uzima iz vratne vene (sto je lakse i bezbolnije za macku), medjutim, mnogi veterinari jos uvek izimaju krv iz vene na prednjoj sapi (jer su tako ucili na fakultetu i ne umeju drugacije). U tom slucaju ce im obicno trebati jos jedan pomocnik, a ponekad i dva (pa se spremi da asistiras, ako nema drugog pomocnika).

Sto se tice uzimanja mokrace, vest veterinar ce to obicno izvesti sam, pazljivim, laganim pritiskanjem mokracne besike na odgovarajucem mestu, pri cemu ce macka/macor posle nekoliko sekundi opustiti misice i mokraca ce poteci direktno u pripremljenu epruvetu ili drugi sterilni sud. To je najbolji nacin, ali ponekad macka ima praznu besiku, ili veterinar nije dovoljno vest ili je macka vec previse uznemirena da bi se opustila. Zbog toga, za svaki slucaj mozes pripremiti i poneti uzorak mokrace od kuce: macji wc treba da bude potpuno cist i sterilisan vrelom vodom (vrijucom) ili ispran alkoholom i potpuno suv. Cim macka obavi mokrenje, mokracu treba preruciti u sterilnu bocicu, zatvoriti i odneti istog dana kod veterinara (ili u laboratoriju, ako vec imas uput od veterinara).
Druga metoda koju ja nisam praktikovala, ali neki od mojih kolega, odgajivaca, jesu - je upotreba male kutlace (kasike za supu, sos ili nesto slicno). Za ovo ce biti potrebno malo strpljenja, jer "alatku" moras imati spremnu i moras paziti da uhvatis momenat kad macka krene u svoj wc da mokri. Ova druga metoda je komplikovanija, macka mozda nece dopustiti da joj se kutlaca podmete u momentu dok mokri, ali je ovako manje izgleda da se mokraca zaprlja zbog kontakta sa sapama kao u prvom slucaju. Prvi nacin takodje moze bti neuspesan, jer ce neke macke odbiti da mokre u praznom wc-u ako su navikle da to cine iskljucivo u posip.

Nadam se da ce neka od ova tri nacina dati rezultate kad je analiza mokrace u pitanju i da ce takodje i vadjenje krvi za analizu proci bez vecih problema. Predlazem da se i ti sama sto bolje informises na Internetu o vrstama macje hrane kao i o mogucim bolestima kod tvog macora, te da tako mozes razgovarati sa svojim veterinarom i pitati ga sve sto te zanima i sto moze biti od pomoci u lecenju.

Zelim vam puno srece a pre svega sto brze ozdravljenje.
goly shok
link za informacije o "veterinarskim dijetama": http://qa.royalcanin.us/cats/Veterinary_Diets.aspx

i uopste o Royal Canin hrani za macke: http://qa.royalcanin.us/cats/default.aspx
goly shok
nemojte mi zameriti sto ovo necu prevesti, jer zaista nemam vremena nocas (a ni uskoro). Nadam se da ce nekome biti od koristi i ovako, a takodje se nadam da ce neko od mladjih ucesnika foruma koji su na raspustu prihvatiti izazov i prevesti ovo za dobrobit svih smile.gif

DISEASES OF THE LOWER URINARY TRACT

In this text, the Lower Urinary Tract is defined as every part of the urinary system except the kidneys. While the kidneys filter blood and produce urine, the remainder of the system is concerned with storage and elimination of this waste liquid. This includes the ureters, which carry urine from the kidneys to the bladder, the urinary bladder which stores urine, and the urethra, which is the tube that carries urine out of the body.

CYSTITIS

By definition cystitis is inflammation of the urinary bladder. Many cat owners erroneously confuse this with being a "bladder infection". While bacterial infections of the bladder do occur, yeasts and mycoplasma organisms have also been implicated. Furthermore, there may be other factors which influence the formation of bladder disease including drug therapy, diabetes, which causes excess sugar to be in the urine, reproductive tract infections, bladder stones, the formation of crystals in the urine which can irritate the bladder wall, feline urologic syndrome and traumatic damage to the bladder can all lead to cystitis.

Infections of the bladder most commonly ascend there, meaning literally, they crawl up from outside. Thusly, female cats more commonly experience this condition as the infection has a shorter distance to travel. Infections can also make their way to the bladder through the blood, from the kidneys, through the lymphatic system and by extension from other nearby infections.

Clinical signs include having to void frequently, straining to urinate, pain when urinating, blood in the urine, foul or unusual odor of the urine and sometimes an increased thirst. Diagnosis is based on these symptoms, physical examination, urinalysis, urine culture, blood counts, organ function tests, X-rays and sometimes biopsies. Most acute or one-time cases can be easily diagnosed while recurrent and chronic cases of cystitis require a more involved diagnostic work-up.

TREATMENT OF CYSTITIS

Unrelated or predisposing causes of cystitis always need to be addressed. Antibiotics, often for 3-6 weeks may be needed, anti-inflammatory medications to reduce swelling and bleeding are often used, special diets, and giving canned foods or broth to help flush the bladder are usually employed. All cases of recurrent cystitis should have a more complete diagnostic work-up performed if treatment and control is to be successful.

UROLITHIASIS (BLADDER STONES)

This condition refers to "stones" forming in the urinary tract. The location of such stones is most commonly the urinary bladder, but stones can also form in the kidneys, ureters and urethra. In the right location they can prevent urination and lead to acute renal failure which would be considered a true urologic emergency. Most stones, however, cause irritation and damage inside the urinary tract.

The size, quantity and types of stones vary greatly with no specific formula for their development existing. Common stone types include struvite, calcium oxalate, urate, silica, cystine and calcium phosphate. Formation is caused by complex combinations of kidney function (metabolism), minerals in the diet, urinary tract pH, infections and abnormal metabolites being present in the urine. The composition of the stone(s) is most important with regards to treatment rather than to the symptoms produced. Many cats produce small struvite crystals rather than large stones. These can produce a sterile form of cystitis.

Clinical signs of urolithiasis are often similar to that of cystitis and include blood in the urine, straining to urinate, frequent urination, increased thirst, urinating in unusual places or where inappropriate, urinating small volumes of urine, unusual urine odor and sometimes abdominal distention or pain. Some cats have been known to exhibit no symptoms at all! Diagnosis is based on history, physical examination, X-rays including X-rays taken with dye being placed into the bladder, urinalysis, and urine culture. Sometimes kidney function tests will also be needed.

TREATMENT OF UROLITHIASIS

Some difference of opinion exists between veterinarians as how to best treat stones in the urinary tract. Surgical removal is effective, especially if the stones are in the bladder and the patient is not a high surgical risk. Certain drugs and diets can be used to dissolve stones or crystals, but certain stones cannot be dissolved and to dissolve those that can be dissolved assumes that one knows the chemical composition of the stones without doing any analysis. Also, while waiting to see if the stones dissolve, the cat still suffers the consequences. Therefore, this author greatly favors quickly removing and identifying the stones, then using special diets and/or medications to prevent further recurrence.

If a male cat has become obstructed with a urethral urolith, immediate attention is required. Back-flushing of the urethra to dislodge the stone(s) followed by catheterization and drainage of the bladder may be needed. In some more severe cases, surgical removal by opening the penis/urethra may be needed. IV fluids and supportive care may also be required if kidney function has been compromised.

ECTOPIC URETERS

When the ureters, which bring urine from the kidneys to the bladder, insert into the lower urinary tract in an abnormal position it is called ectopic ureter(s). One or both ureters may be involved, and often the bladder is completely bypassed. Clinical signs include a constant urinary incontinence that begins at an early age, often before the cat reaches 6 months of age. Some cats will also urinate normally at times, while others may never exhibit normal urination. Diagnosis is based on the fact that a young cat is incontinent, physical examination, urinalysis, X-rays including dye studies of the entire urinary tract and exploratory surgery.

TREATMENT OF ECTOPIC URETERS

After infection and other conditions are ruled-out or treated, surgery is possible to correct the defect. A specialist or other surgeon skilled in this type of procedure should be sought, as the reconstruction is very delicate. Usually we wait until the cat is 4-6 months old.

URINARY INCONTINENCE (MICTURITION DISORDERS)

Loss of bladder control is an uncommon problem dealt with in cats. Incontinence would be considered as a loss of some degree of voluntary bladder control. The storage of urine and proper voiding is a complex mechanism involving several muscle and nerve groups. Dysfunction of any part of the system can result in bladder control being lost.

Most micturition disorders result from loss of nerve function or ectopic ureters, while cystitis, urolithiasis and other assorted problems with the muscles of the urethral passage can produce similar symptoms. The history will include the fact that the cat does go to the box and urinate normally, but where it lies a wet spot (sometimes large) is found. Other cats may dribble urine while seemingly unaware of the fact that anything is going on. Still other cases may involve an inability to urinate, total voiding when lifted or touched, straining to urinate and some abdominal pain. Certain drugs, which increase urinary output and overwhelm bladder storage capacity, can also produce a form of incontinence.

Cats with spinal cord disease, usually due to trauma, suffer from loss of control secondary to loss of the nerve function. Kittens with ectopic ureters will dribble urine from an early age. Diagnosis of this/these conditions is based on historical findings, physical examination, urinalysis, X-rays including dye studies, blood counts, serum chemical analysis and sometimes trial therapy with certain drugs. Most cats can be helped as long as spinal cord lesions are not present. A neurological exam may be necessary in these cases.

TREATMENT OF URINARY INCONTINENCE

Treatment for this disorder, if secondary to neurologic problems, will depend on how well the nervous system can recover and restore function. Cases of ectopic ureter will require surgery. Most other cases will respond to either hormonal therapy or treatment with drugs that improve the holding capabilities of various urinary system muscles. Most cats can be reasonably well treated.

RUPTURE OF THE URINARY BLADDER

The urinary bladder has quite a holding capacity and its thick wall can stretch greatly. Nevertheless, in cases of untreated urolithiasis, in cats with urethral obstruction or subsequent to traumatic injuries, the bladder may rupture. This leads to a urinary peritonitis and kidney failure as wastes that were being excreted from the body are now being recycled and building up in the blood more rapidly.

Clinical signs include abdominal pain, weakness, bloated abdomen, shock, vomiting, coma and death. Diagnosis is based on history, clinical signs, physical examination, X-rays, aspiration of abdominal fluid and exploratory surgery.

TREATMENT OF BLADDER RUPTURE

The abdomen must be opened, urine drained from the peritoneal cavity, and the defect repaired. The patency of the urethra must be re-established if it was plugged or damaged. The abdomen must be flushed and cleaned, and IV fluids and diuretic medications are used to flush the system of toxins and restart kidney function. The prognosis depends upon the degree of kidney damage or organ failure brought on by shock and the peritonitis.

FELINE LOWER URINARY TRACT SYNDROME (FELINE UROLOGIC SYNDROME (FUS))

The term FUS has been used to describe so many different conditions that in many ways, that it becomes essential to refine our terminology here. Feline Urologic Syndrome has been used to describe all cases of lower urinary tract disease where bloody urine and straining to urinate are prevalent symptoms. This means we are using FUS to denote feline lower urinary tract disease. Current understanding, however, would have us use the term to describe lower urinary tract disease of undetermined cause, only. Thus, FUS describes what is known as Feline Idiopathic Lower Urinary Tract Disease. (idiopathic means unknown cause)

When the symptoms of straining to urinate and blood in the urine are present, causes may include bacterial cystitis, tumors of the bladder, urolithiasis or smaller crystals in the urine, bladder trauma, mycoplasma infection, herpesvirus infection, and bladder defects. If no cause is found then we will say the cat has FUS. This diagnosis is made only after all other causes are ruled-out.

Some if not many veterinarians will use the term FUS to describe cats with cystitis, crystals in the urine or bladder stones. While this usage may not technically be correct, we should be slow to criticize due to long-standing disagreement on this terminology. Cats with FUS may or may not have lower urinary tract obstruction.

BLOCKED CATS: URINARY TRACT OBSTRUCTION

While not a separate or specific illness in and of itself, the blocked male cat is a condition unique and common to cats and is considered separately for this reason. All male cats have an anatomic peculiarity which makes them more susceptible to obstructions of the urinary tract in general; that being the urethra narrows, almost like a funnel, at the point where the urethra passes over the pelvis into the penis. In sufficient quantities, small stones, crystals, cells and other materials can lodge and easily plug the urethra. While females can contain the same debris in their urine, a large, somewhat strait urethra makes plugging unlikely.

Cats that become plugged most often have urolithiasis, FUS or cystitis in some form. Most often clinical signs appear suddenly and include making frequent attempts to urinate, an inability to pass much urine if any, weakness or staggering in the hind legs, a bloated abdomen, abdominal pain, collapse and death if untreated. Cats that die do so from acute renal failure or severe damage of the urinary bladder. Diagnosis is based on history, symptoms, physical examination, blood counts, serum chemistries, urinalysis and X-rays.

TREATMENT OF BLOCKED CATS

This condition constitutes a true urologic emergency and any male cat having any degree of trouble urinating should be examined immediately. Cats are lightly sedated and the cause of the blockage is flushed back into the bladder. A urinary catheter is generally sewn in place for several days while the cat is given IV or SQ fluids and urine output is carefully monitored. Repeated blood tests are used to access kidney function. Once it is determined the cat can safely urinate on its own again, the catheter is removed and long term treatment with special diets is most always advised or the problem will likely recur.

Some cats will either plug so severely or have damage to the urethra that creates further restrictions as to make normal urination impossible. In these cases, a perineal urethrostomy is performed, literally turning a male cat into an anatomical female and thus creating a urethral opening too big to become obstructed again. Most cats, fortunately, can be managed medically and with special diets.
Bolesti urinarnog trakta macaka su čitava oblast veterinarske medicine, te su zastupljene u programu studija, a naročito se proučavaju tokom poslediplomske specijalizacije iz Kliničke patologije malih životinja. Ukoliko mačka ima neko od oboljenja urinarnog trakta naravno da su dobronamerni saveti dobrodošli, ali uputstva šta treba da uradi veterinar i kako treba da leči mačku nisu. Većina veterinara ima običaj da se konsultuje sa specijalistima i sa nastavnicima na fakultetu, ukoliko uoči da odabrana terapija ne postiže željeni efekat. Naravno da veterinari ponekad počinju terapiju odmah, bez posebnih specijalističkih pregleda, ili uzmu uzorke i traže specijalističke pretrage nezavisno od već započetog tretmana. Ovo zavisi od njihove procene kako stanja u kome se životinja nalazi, tako i realne potrebe da se urade analize ili ne. Ukoliko se sumnja da postoji bilo kakva upala, a ona može biti i mehanička: izazvana peskom ili kamenjem, veterinar se opredeljuje i za antibiotsku terapiju.
Iz kog krvnog suda se uzimaju uzorci krvi i koji se instrument upotrebi, zavisi od toga kako je veterinar obučen i opremljen, postoji dovoljno pozicija za punkciju vene, a ko radi taj se opredeljuje prema situaciji i svojoj veštini. Često se ukoliko je jedan krvni sud već punktiran, sledeći put krv vadi iz drugog. Sterilno uzorkovanje urina je moguće samo upotrebom katetera, što se primenjuje i kada se ne može na drugi način obezbediti uzorak (često kod mačaka). Kateterizacija mokraćne bešike je intervencija koja zahteva određenu opremu i uslove, a može da posluži i za tretman odnosno i procenu stanja.
Napomena: u Podgorici i u Baru ima specijalista za male životinje, a u Podgorici postoji i dijagnostički institut. Bolesti urinarnog trakta umeju da budu uporne i treba imati i strpljenja da bi se problemi rešili.
Bolesnu mačku nezavisno od iskustva treba odvesti na pregled kod veterinara ili se bar posavetovati sa veterinarom.
goly shok
QUOTE(Felinološko Društvo Srbije @ Jan 15 2008, 01:20 PM)
...naravno da su dobronamerni saveti dobrodošli, ali uputstva šta treba da uradi veterinar i kako treba da leči mačku nisu...

Zasto saveti sta treba traziti od veterinara nisu dobrodosli?!

Razumljivo je da ti kao veterinar stitis svoje kolege, ali i vlasnik macke ima pravo da zna koja se terapija odredjuje i zbog cega. Vrlo cesto smo svedoci da je macka pogresno lecena ili cak izgubila zivot zbog pogresne (odokativne) procene veterinara i pogresnog lecenja.

Razumljivo je da ce veterinar ponekad zbog hitnosti situacije zapoceti pretpostavljenu terapiju, necekajuci rezultate analiza, ali ce nakon sto rezultati analiza budu gotovi odredjenu terapiju potvrditi ili ce je po potrebi promeniti. Medjutim, ako se zapocne terapija antibioticima, a analize uzmu tek nakon nekoliko dana od zapocete terapije, koja je svrha tih analiza ako je bila pretpostavljena infekcija, a antibiogram nije uradjen?

Ako macka ima problema sa urinarnim traktom, zasto se preporucuje dijeta za digestivni trakt?!

Ima li pravo vlasnik macke da zna da li je u pitanju cisto eksperimentisanje nad njegovom mackom ili je u pitanju neka posebna metoda lecenja. Ako je ovo drugo, ima li pravo da zna sta od takve terapije moze ocekivati?!

Nemojmo zaboraviti da dokle god veterinari ne budu davali dovoljno dobra objasnjenja svojim klijentima, zabrinuti vlasnici ce savete traziti na forumu, ma koliko to moglo biti opasno.
marija_pg
QUOTE(Felinološko Društvo Srbije @ Jan 15 2008, 12:20 PM)
a u Podgorici postoji i dijagnostički institut.

nisam upucena u to da postoji institut pa sam vas htjela zamoliti ako imate bilo kakav kontakt telefon ili mail da mi date. Hvala puno svima na pomoci i javicu sta je bilo
smile.gif 36_22_20.gif
Su 9
Sve je počelo tako što je mačor imao zatvor. Išao je na rendegen na kome se ništa neopbično nije videlo, klistiran je dva puta, kasnije je išao par puta normalno u toalet. Posle toga smo mu uradili ultra zvuk i ustanovljeno je da mačak ima uvećanu prostatu, cistu na bubregu i pesak u bešici. Pretpostavka je da je sve to posledica nekakvog virusa, dobijao je antibiotike, ali se stanje ne popravlja. On jede, doduše neće da jede veterinarski Royal Canin namenjen njegovim problemima, ponaša se normalno, ali ne znam koliko može tako. Otišla bih po drugo mišljenje, imam poverenje u svog veterinara ali nisam sigurna koliko ima iskustva sa ovakvim problemima. Mačak ima godinu dana. Molila bih da mi neko ko je imao slične probleme preporuči veterinara.
Ksenija 24.februar
Joj, baš mi je žao Su9, nadam se da će ti se javiti Ana157, jel mislim da ona može puno da ti pomogne...puno sreće sa mačkom 16_7_205[1].gif !
Ana 157
Valjda cu uspeti da pomognem, mada sam se ja dosta opekla kada su veterinari u pitanju. Ono sto je najvaznije jeste da se maci urade analize krvi i urina (ako vec nisu uradjene) posto se na osnovu tih rezultata odredjuje ishrana, koja je cesto presudna u ovakvim slucajevima. Ako macak nece da jede Royal Canin, mozda ce hteti Hill's - koji takodje ima veterinarski program. Inace ova hrana je macama dosta bljutava posto ima manjak soli i jos nekih materija kojih ne mogu trenutno da se setim... Ipak, i pored ukusa, navici ce se vec vremenom. Ja sam mom Silji stavljala hranu na sred hodnika, tako da ne moze da je zaobidje i non-stop ga nutkala, bio je kost i koza u pocetku ali se vremenom prilagodio.
Za problem peska u besici blagotvorna je Prolom voda, a i uopste, za probleme sa bubrezima je najvaznije da uzima sto vise tecnosti. Mozes se posluziti i sl. trikom: dobro prokuvaj neki kamen srednje velicine i ubaci ga u posudu iz koje pije vodu. Znam da zvuci suludo, ali mnogim mackama ovakav predmet privlaci paznju, a samim tim ih nagoni da piju vodu vise nego obicno smile.gif
Takodje, vitamin C (ima ga u svakoj apoteci a tabla je kada sam ga kupovala bila 20 din) moze pomoci da se kamencici u besici razgrade. Moze se dati cela tableta- meni su rekli i vise obzirom da visak organizam sam izbaci putem mokrace; ali sam ja ipak davala samo po jednu.
Nadam se da vise nema zatvor, ali ako se ponovo pojavi dajte mu manju kolicinu parafinskog ulja. Moj drugi macak cesto ima problem sa time (usled godina) i ovo mu uvek pomogne.
Prilikom promene veterinara obavezno trazite kompletnu klinicku sliku sa terapijom od prethodnog veta kako eventualni razliciti lekovi ne bi napravili vise stete nego koristi. Tel. i adresu nekih veterinara koji mozda mogu pomoci cu vam poslati na pp. Od srca zelim da se srculence sto pre oporavi icon_clover.gif

P.S. Sve sto sam napisala su samo neke sugestije. Konsultujte veterinara ako nesto od toga zelite da iskoristite, jer ono sto pomogne u jednom slucaju, moze odmoci u drugom.
Su 9
Ana157, hvala na detaljnom odgovoru.
Prolom vodu neće da pije, kupila sam mu i Evian nije hteo ni to, stalno se penje po sudoperi i traži vodu ako ima u nekom sudu ili čaši. Trik sa kamenom je vrlo interesantan i moraću da ga probam. Takođe je neobično da ostale mačke koje nemaju probleme hoće da jedu dijetetski Royal Canin, tako da Dobrici moram da guram na silu, a od njih da sklanjam.

Najgore je što smo juče radili ponovo analizu krvi (prva je rađena 29.8. ) i sada mu biohemijski parametri koji su prošli put bili OK - ne valjaju što ukazuje na oštećenje jetre. Sutra ga vodimo ponovo na ultra zvuk.
Hvala vam za brojeve i preporuke, sigurno ću otići po još jedno mišljenje.
Ana 157
Nema na cemu.

Nemojte samo odustati, vodu iz cesme ne sme da pije posto je tvrda i puna kamenca a to mu moze samo odmoci. Ako se pentra po sudoperi, mozete "zrtvovati" neku posudu ili casu pa u nju sipati Prolom vodu, mozda se prevari smile.gif

Takođe je neobično da ostale mačke koje nemaju probleme hoće da jedu dijetetski Royal Canin, tako da Dobrici moram da guram na silu, a od njih da sklanjam.

To je zaista neobicno, posto je i kod mene identican problem. Odjednom svi vole bljutavu hranu vise od svoje sopstvene koja im se susi u posudici, i koriste pri tom svaku priliku kada nisam u sobi da je "ociste". Svi osim doticnog.

I kod mog macka se pojavio problem sa jetrom, ali njemu su i bubrezi otisli pa smo mu davali Ipakitin prah koji bi trebao da utice na oboje - i na bubrege i na jetru (neki kazu da takodje deluje na kamencice u besici, ali nisam sigurna). On apsorbuje fosfate i proteine iz hrane te tako smanjuje opterecenje na ove organe, koliko se secam. Pogledacu jos na netu, znam da su misljenja bila podeljena. Pitajte veterinara, mozda bi ovaj prah Dobrici mogao da pomogne.

Nadam se da cete nas sve uskoro obradovati lepim vestima 16_7_205[1].gif
Pozdrav
Su 9
Veterinar mu je prepisao neki biljni lek Liv.52 - ''dijetetski suplement osmišljen da kompenzuje odsustvo fiziološki aktivnih principa koji uneti kako je preporučeno, stimulišu funkcioni kapacitet jetre uz brzu regeneraciju ćelija jetre...''. Kupili smo mu Renal Royal Canin. Ništa ne valja kod njega ali mi bar ne deluje kao da ga nešto boli, odnosno pronaša se prilično normalno.
Nadamo se najboljem.
sasame
Uh, danas sam tek videla šta se ovde dešava sad.gif Ja sam zakasnila za neke od tih preparata, tj.saznala kad je već bilo kasno, pa se nadam i želim da se sve sanira i vrati u normalu. Dobro je da se Dobrica ponaša ok, i što je na vreme otkriveno. Ljubim ga u šarenu glavicu smile.gif

Za Prolom vodu probaj da mu nadješ nešto kao što je predložila ana157.

Ni Ivana nije htela Prolom iz svoje posudice, nego joj se dopala keramička šolja koju sam ja punila vodom odkako držim orhideje pa da im isparava, i ja sam samo vremenom počela da joj sipam Prolom u tu šolju. Prvo malo mešavine, a onda skoro sve prolom, i odatle pije. I dalje sipam i u njenu posudicu ali tu skoro uopšte ne pije, no ja ipak naspem pa promenim u slučaju da se gospodjica predomisli.

Su9 pozdrav i nadam se dobrim vestima, jer te sistemske bolesti su podmukle, bitno je da on jede i da se ponaša uobičajeno tj. da mu se ojača imunitet. Srećno i javi šta se dešava.
Zaklinica
E ali stvarno je cudno kako macke osete razliku izmedju Prolom vode i ,,cesmovace".Sergej ne zeli ni d aponjusi prolom vodu,pa mu je ,,uvaljujem" tako sto meso potopim u nju,meso je sirovo i tesko pa padne da dno a on pijucka vodu dok ne uspe da docepa meso ahahahaha.Liv 52 je odlican preparat na biljnoj bazi,mojoj majci je oporavio jetru od viska masnoca.
Ksenija 24.februar
Dobrice, oporavi se što pre, a Su9 će da te čuva hug.gif . http://www.royalcanin.us/cats/Veterinary_Diets.aspx
Mi smo ugradili neki filter u sudoperu... tako da sada ne brinemo. Mace su prihvatile smile.gif smile.gif . Mislim da je fora i u posudici iz koje piju vodu. Kod mene mace koriste keramičke posudice za hranu i vodu, jer im ne prija baš svaki materijal.
Su 9
Dobrica se svima zahvaljuje na brizi i lepim željama tako što uporno hoće da sedne na tastaturu smile.gif
A to sa posudicama i gde će se piti voda je posebna priča - uglavnom niko neće da pije vodu ako je na podu - poželjno je da posuda bude na sudoperi, i neće da piju iz metalne posude rolleyes.gif Ljupka ima fiksaciju vezanu za gumenog medu koji je zapravo predviđen da bude posudica za sapun, ali ona iz toga pije vodu, a meda mora da bude u lavabou... ne shvatam uopšte kakvi su to ekstravagantni rituali, ali vidim da svako ovde ima po neku ''specijalnost''.
IvanaSova
Zdravo svima! smile.gif
Ovo je prvi put da sam na nekom forumu (kao ucesnik - a ne kao voajer smile.gif pa mi je malo i frka..
Evo mog problema, nadam se da ce mi neko pomoci...
Vec 5-6 puta sam vodila macora kod veterinara, uvek zbog iste stvari. Pocne da piski svuda po kuci, mi ga odvedemo kod vet., on ustanovi da su mu uvecani bubrezi (ili samo jedan/kako kad) i da mu antibiotike nekoliko dana. Macoru bude bolje dan-dva nakon pocetka terapije (odnosno pocne opet da piski u pesku), ali nakon mesec dana problem se ponavlja. Pregledalo ga je 4 veterinara, i svi su mu "napamet" davali lekove. Volela bih da mi neko predlozi gde da odvedem cicka da ga pregledaju kako treba, odnosno da mu ako treba urade analizu krvi, mokrace, ultrazvuk ili sta god..
Ja sam iz Novog Sada, pa je pozeljno da mi neko preporuci nekog vet. odavde, ali ako ima neko ko je dobar u Bg-u, spakovala bih macka i dovela ga...
Nacitala sam se uzasnih stvari na netu vezano za macke i probleme sa bubrezima i sad sam jako zabrinuta i uznemirena sad.gif
Ksenija 24.februar
Pitaj Lafrrr preko emaila ili privatne poruke, pošto ona ne dolazi često, a obaveštenje će sigurno primiti na email...ona ti je fenomenalna Mačkara iz Novog Sada, poznaje dobre Veterinare.
Meni kao laiku, ne zvuči povezano piškenje van wca i zdravstveni problemi sa mokrenjem... 16_3_119[1].gif
Ljubni mačka i želim vam sreću, a mogli bi zvanično da nam se priključite sa celom vašom pričom i fotografijama ako ih imate, ako ne može i ovako opisnom metodom jester.gif .
U svakom slučaju dobrodošli!! 16_1_16[1].gif

Koliko je mačor star?
lafrrr
Kod kojih veterinara si vodila macora?
Ponekad nije dobro ako se za svaki novi ili stari problem ide kod drugog veterinara jer onda ni jedan ne moze da stvori pravu sliku problema. Napisi mi kod koga si bila i koju dijagnozu su mu konstatovali.
momcilo
Moj Laki ima problem. Iz penisa mu je izlazio pesak i poceo je da urinira po krevetu. Juce sam ga odvela kod veterinara. Opipavanjem je utvrdio da su mu prohodni kanali. Poceo je da prima antibiotike. Od tada je urinirao samo jednom sinoc tokom noci i to veoma malo. Danas kada smo otisli kod veterinara po inekciju,opet ga je pregledao i rekao je da mu je zacepljen kanal. Medjutim nista nije preduzeo osim sto mu je pored antibiotika dao jos dve inekcije. rekao mi je da odem sutra u 13h kod njega, jer ce tada biti njegov kolega tamo pa da oni zajedno izvrse kateterizaciju. Nista mi nije jasno. Sta da radim? vidim da se Lale oseca napeto. Danas uopste nije mokrio. Kako da mu pomognem do sutra? Bojim se da sam izabrala pogresnog veterinara i da mi se Lakiju do sutra nesto ne desi. Pomozite mi, molim vas nekim savetom.Hvala, unapred.
Zaklinica
Ja sam imala iskustvo sa takvim problemima.Moj macak nije imao kontrolu besike i imao je hronicnu upalu.Znam da je veoma opasno ako se skroz zapusi mokracna cev,i ne znam zasto ti je veterinar rekao da dodjete sutra,jer je to urgentno stanje.Nadam se da su ga vec kateterizovali.Nesto sto mogu da savetujem a da sam sigurna da ne skodi je to da mu das tecnosti sto vise na spric,ako ne pije,optimalan je uvin caj koji ces napraviti svez ali ne onaj u kesicama vec striktno u listicima(ima u apotekama takav).Prstohvat listica(nekoliko listica) na malo vode.I onda mu preko sprica das tako.Pitaj veta sta misli o vitaminu C injekciono,dokazano je da je za neke vrste peska i kamenja vitamin C odlican,da ih rastvori(znam pricu gde je vet otvorio na operaciji macka,i kamen je tako stajao da je bilo opasno da ga mehanicki ukloni,i pokusao je sa mlazom vitamina C direktno na kamen i kamen je poceo da se topi i bez problema je izvucen).
Ako je moguce,tj ako ti macak dozvoli,probaj da mu istiskas besiku,mada je verovatno to vet vec probao pa nije islo.Besika je odmah iznad zadnjih nogu,obuhvatis stomak palcem s jedne a ostalim prstima s druge strane,osetices nesto kao balon napunjen tecnoscu,e to je besika.Pritisnes palcem i ostalim prstima i lagano postiskujes na dole,ka penisu.Mozes da probas i mokrom vaticom da mu protrljas otvor mokracne cevi,mozdfa refleksno krene da mokri barem malo.Mnoge macke ne piske ne samo zbog zacepljenja vec i zbog bola koji im prouzrokuje mokrenje peska i upaljena mokracna cev.Takodje mu daj i prolom vodu.
Znaci,uvin caj,vitamin c i prolom voda i pokusaj istiskivanja mokrace(VEOMA je opasno ako mokraca stoji u besici!)
momcilo
Jos uvek nije urinirao za 1h treba da krenemo kod veterinara. Pokusala sam da mu pomognem da izbaci mokracu onako kako si mi rekla, ali nista. Nisam smela puno da ne bih nesto pogorsala. Nadam se da ce biti sve u redu. Hvala puno na savetu.
Zaklinica
Kako je Lale?kako je proslo kod veterinara?I da,ovo je veoma vazno,macke s takvim problemima moraju posle biti na specificnoj ishrani(procesljaj forum i pitaj ,ja nisam koristila te hrane jer je moj macak imao problem i sa stomakom,Hills ima neki veterinarski urinary program baz za macke s takvim problemima).Mackama je neophodna specificna ishrana radi oporavka i radi sprecavanja ponavljanja tog problema.
momcilo
Izvini sto se radnije nisam javila, nisam imala pristup internetu. Lale je sada dobro. Presao je na Hill's s/d i prolom vodu. Primao je par dana antibiotike i osloboili su mu pesak iz mosacnih puteva koji se bio preprecio.Nadam se da ce biti sve ok. Hvala na savetima!
NinaK
Ja na svu srecu, nemam problem, ali moja drugarica ima macora koga vodi kod nekog nenormalnog vet-a (koji se protivio kastraciji) i on ima problem sa peskom. Daje mu prolom vodu, royal canin urinary, ali po recima tog bolesnika koji ga leci, njegovo stanje je takvo kakvo jeste i nikako ne moze da se poboljsa, navodno, pitanje je dana kada ce uginuti. Macor je mlad, ima 2 godine,a leci se vec 1 dana. Da li neko ima dobrog vet-a koga moze da preporuci, jer hocu da je ubedim da trazi drugo misljenje, posto je ovaj covek po meni-nestrucan, jer samo neko ko je takav kakav je moze da izjavi da macoru koji ima problem sa bubrezima kastracija moze samo da skodi, i da nista ne moze da se uradi. Da ne bi reklamirali, molim vas da mi preporuke posaljete na PM. Hvala svima unapred, Nina.
Ksenija 24.februar
U kom ste gradu?
NinaK
Ako je pitanje za mene, ja sam u Beogradu smile.gif
Boki_Boki
Tecnost Za Regulisanje Kiselosti Mokrace Kod Maca, Pomoc u lociranju leka.

Pozdrav svima,

pre dve godine moj macor od 8 godina je imao probleme sa mokrenjem, uradjena mu je kateterizacija i receno da ima kristale u besici.
od tada mu u vodu stavljam jabukovo sirce/limun a u hranu mu stavljam kapi za regulisanje kiselosti mokrace (po preporuci veterinara).

e sad, dve godine kasnije,
pri kraju sam bocice sa kapima i ne mogu nigde u beogradu da lociram te kapi. veterinarska apoteka kod koje sam ih kupovao zadnje dve godine ih vise ne uvozi jer su se neki vlasnici zalili da mace nece ni da ih dotaknu.

kod mene je totalno obrnuta situacija, imam jako izbirljivu macu ali mu odgovaraju ove kapi.

da li iko zna gde mogu da nadjem u beogradu te kapi - u pitanju je madjarski lek, na bocici pise "DOG/CAT VITAL pH emulzió 100ml"

veterinari su mi predlagali tablete i paste koje se daju vise puta na dan (ove kapi se daju ujutro i uvece i pokapaju se na hranu) sto je sa macom prakticno nemoguce. pogotovo sto vise ne zivim u srbiji a macor je ostao sa mamom kod kuce u beogradu tako da bi to bila misija nemoguca da se njih dvoje jure po stanu i uzimaju terapiju rolleyes.gif

ako iko zna gde mogu da nadjem te kapi (ili alternativu u formi kapi) bio bih neizmerno zahvalan thumbsup.gif

unapred zahvalan,
bojan
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.