Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jez
Zivotinjsko carstvo forum > Živi svet > Male životinje
goly shok
Od juce imam novog "clana porodice", jednog jezica 16_11_6.gif koji zivi izgleda vec neko vreme u mom dvoristu, ali sam ga ja tek nocas upoznala.

Kako ne znam gotovo nista o jezevima, a jos nisam stigla da se dam u potragu po Internetu, molim one koji imaju neko iskustvo da mi pomognu savetima.

Sta jede? Moze li uvek da se snadje sam za hranu ili je dobro da mu i ja pripomognem?

Da li i jezevi imaju buve? Ppretpostavljam da imaju, posto zive u travi, a buve se mnoze bas u travi. Malo sam pogledala, koliko sam mogla, i nisam videla ni jednu buvu. Da li ipak treba da ga tretiram necim protiv buva? .... neko "frontline" ili neki prasak za buve?

Takodje me zanima da li mogu imati crevne parazite?... pretpostavljam da mogu, ali da li se mogu dati tablete protiv parazita?

Imam odgajivacnicu macaka, i moje macke izlaze u taj ogradjeni deo dvorista gde je sada i jezic... ne bih nikako htela da ih izlozim nekoj zarazi buvama ili parazitima....

Jezic je mnogo sladak. Ne znam da li da ga ostavim tu gde je dosao, ili da ga odnesem negde dalje od dvorista.... mozda u veliku bastu?!

A zimi? Da li spava zimski san, ili se budi da jede negde u sklonistu? Mogu li nekako da mu pomognem?
goly shok
evo i nekoliko slicica:

angel
Bas je simpatican !

Evo jedan mali tekst o jezevima , nadam se da cu pomoci .

Jež
Male se životinjice bez obzira na svojih 7.000 bodlji koje koriste u obrani obožavaju igrati i vrtiti po rukama. Najradije prebivaju na rubu šuma, u parkovima i vrtovima, pa prema tome, poželite li ovog neobičnog kućnog ljubimca, budite spremni na to da mu se neće svidjeti vaša dnevna soba

Najviše su kao ljubimci prihvaćeni u Sjevernoj Americi. Prvenstveno se smatraju kukcojedima jer insekti predstavljaju najveći dio njihove prirodne prehrane. Međutim, u 'zarobljeništvu' (kao kućni ljubimci) jedu jabuke, banane, vrhnje razrijeđeno s vodom, pa čak i suhu mačju hranu, a najviše piju vodu. ?elite li im proširiti prehranu, učinite to sa svježim sirom, salatom i kajganom, a izbjegavajte čisto mlijeko (bez obzira na postotak masnoće), začinjenu hranu i kruh.

Uglavnom su noćne životinjice pa su u to doba aktivni, a odmaraju se između 5 ujutro i 8 navečer. Leđa su im prekrivena redovima bodlji, a trbusi mekanim, laganim krznom. Kada se nađu u opasnosti, skupe se u čvrsto klupko pa izgledaju kao loptica divljeg kestena. U opuštenom stanju bodlje im leže gotovo plosnate.

Veličina koju dosegnu kreće se između 12 i 20 cm, a mogu živjeti od 3 do 8 godina, u prosjeku 4 ili 5. Najčešće su tamnosmeđe boje s bijelim vrhovima bodlji, iako postoje i potpuno bijele vrste, nazvane 'snježne pahuljice'. Iako nemaju mekanu dlaku podatnu za maženje (kao mačke npr), vole biti u kontaktu s ljudima (pripitomljeni ježevi, naravno) pa se penju na ramena i prelaze s jedne osobe na drugu.

Ako imate želju držati ježa kao kućnog ljubimca, morate biti svjesni činjenice da ga nećete moći izvoditi u šetnje niti će biti pametno stavljati ga u krevet da spava s vama. Za početak, dok se ne navikne na vaš dodir, dobro je primati ga u ruke zamotane tankim ručnikom (za svaki slučaj!).

Dobro je znati da ježevi prepoznaju miris pa ih dezodorans ili parfem može zbuniti. Tvrdoglavim ježevima možete staviti svoju majicu u kavez kako bi se navikli na vaš miris. Također pazite na to da ih ne primate u ruke odozgo da vam prst ne ostane 'zarobljen' između bodlji jer može biti bolno.
goly shok
e super!
mnogo hvala, ovo su korisni podaci za pocetak thumbsup.gif
angel
Nista , nista !
Javljaj nam kako napreduje ježić i naravno kada imasš vremena stavljaj nove slike smile.gif

Pozdrav
Jovana
Ema
Kako se njima procenjuje starost? I kako se pripitomljavaju?
mileena
Gledala sam neku dokumentarnu emisiju o africkim jezicima i stvarno bih zelela da nabavim jednog.Zanima me da li se oni dosta razlikuju od sumskih jezeva, osim to sto su uglavnom manji i belji,po cemu jos? Zaista koristile bi mi bilo kakve informacije,neki sajt ili bilo sta...
Turbo Grom
Jao kako je meden biggrin.gif
Puno sreće smile.gif

Sad bih rekla poljubi ga za mene... ali 16_11_6.gif
Ancic
Bas je cakan!!!
Srecno!!! 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif laugh.gif
Lorelei
Jezevi nisu kucni ljubimci vec divlje zivotinje, i to zasticene zakonom kod nas kao prirodne retkosti. Zato mislim da bi tvoj najplemenitiji gest kao iskrenog ljubitelja zivotinja bio da ga ne diras, vec da ga ostavis u dvoristu. Od njega mozes imati samo koristi, jer je bubojed (hrani se skakavcima, bubasvabama, puzevima, glistama, zmijama, zabama...).

Jezevi mogu imati tzv. "jezeve buve", ali nisam nigde naisla na podatak ili slucaj da te buve mogu da predju na macke. Najbolje bi bilo da odes do prijemne ambulante na veterinarskom fakultetu ili da ih pozoves na telefon 011/3611809 i da pitas veterinare da li su oni mozda culi za neki takav slucaj. Takodje mogu imati crevne parazite, ali opet nisam cula za slucaj da je neka zivotinja parazite dobila od jeza.

Preporuka je da ne prskas jeza frontline-om niti da mu stavljas bilo kakav prasak protiv buva, ili da mu ne daj boze dajes tablete protiv parazita. Napre zato sto ne znas na koji nacin prasak protiv buva moze na njega delovati (mozda ce mu stetiti), a znam da su sredstva u obliku sprejeva toksicna za jezeve (iz knjige "Egzoticni ljubimci", koju mozes naci na veterinarskom fakultetu ako te zanima smile.gif ). Tablete protiv parazita se prave za pse i macke i doziraju se prema kilazi, pa je sasvim jasno zasto ne treba da ih dajes jezu.

Jezic spava zimski san, pa ga preko zime neces vidjati u dvoristu. Takodje se ne preporucuje premestanje jezeva, jer se oni snalaze tako sto prate sopstveni mirisni trag, a ako ga premestis on vise nece moci da ga nadje.

Inace, ja zivim u prizemlju i meni takodje svako vece dolazi jezic na terasu (u zajednickom dvoristu nam je inace cela porodica jezeva smile.gif ), prosvrlja levo desno i ode svojim putem. Imam i macu koja je kod mene na oporavu vec nekoliko meseci i izvodimo je na terasu gde jezic nocu prolazi, i nismo detektovali nikakve probleme.

Pozdrav! smile.gif
CuteCat
16_11_6.gif ima moja drugarica. \Ona mi je rekla,a i videla sam da njen jez jede tresnje u lubenicu1 icon_naopacke.gif Vao cudno malo zar ne!? Ali mozda i tvoj jez jede lubenicu i tresnju daj mu i proveri!

Evo nesto malo:

Kad ti jez rodi 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif 16_11_6.gif (jezice) Onda se par nedelja nece odvajati od njih tako da se ne brini kad rodi bebe i ne odvaja se od njih.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.