Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preporuka Za Ovcarskog Psa ?
Zivotinjsko carstvo forum > Sve o psima > Rase pasa
kazak
Ne poznajem najbolje pastirske pse. Da li neko moze preporuciti rasu koja je dobra kao ovcarska? Potreban mi je radni ovcarski pas .
arnela
Draga Kazak!

Ja imam jednog malog ovcara, ali ga ne koristim u te svrhe, ali po podacima koje sam dobijala i vidjela mogu reci da je stvarno fantastican za taj posao.
Rasa koju ti spominjem je Vojvodjanski pulin.

Nemoj misliti da sam subjektivna.

Drugo sto bih ti preporucila, jeste Border coli!
Jako dobar i inteligentan radni pas.

Ovo je moje misljenje, ali posto ja pse ne koristim u te svrhe, tj. kod mene taj pas zivi u stanu, pa mozda zi se javi neko ko se tim bavi.
elitebox
Draga Kazak ,
ja bih vam toplo preporucio u ove hladne zimske dane Nemackog Boksera .

Jednom kada sam bio kod rodjaka na selu poveo sam i svog Boxera Rocky Ballboa . Cim je Rocky ugledao ovce odmah je poceo da ih cuva ,kada su videli tamosnji ovcarski psi , Vojvodjanski pulin ,Border coli.......... ,koje napredne tehnike Rocky koristi pri cuvanju ovaca ostali su bez daha .Brzo su dosli iz susednih sela da zamole Rockya daim pokaze te napredne tehnike , naravno Rocky je nesbicno orzao kratak seminar i dao veliki doprinos ovcarskim psima u cuvanju ovaca . Selo nacelnik je urucio Rockyu F.C.I povelju narvno koju smo morali da platimo oko 1000 din.. nesecam si ni ja vise koliko je bilo cujem da su ove godine i povecali .
Roky je poceo da pise i knjigu na tu temu, ali jednog jutra kad je izasao iz kuce da piski ugledao je prekrasnu zenku Vojvodjanskog pulina ,zaljubio se na prvi pogled i otisao s`njom . Ja sam uzaludno zvao Rocky , Rocky ,Rocky .ali on kao da me nije cuo
Cudime da se nije vratio imao je iradni ispit IPO1 .
Zamolio bih sve gradjane a posebno Arnelu ,ako cuju za mog Rokya da mi jave , neznam dali da prijavim u onu emisiju "Sve za ljubav"

Eh Jelena daje Rocky sada tu sve bi bilo drugacije ,smrk, smrk , verujem da bi naucio Oskara da cuva ovce tako da nebi trebala kupovati drugog psa .

Pozdrav svima Dacha
kazak
Hvala na odgovorima smile.gif !
Pas je za mog ujku koji se u penziji preselio na staro seosko imanje. Gaji iskljucivo ovce, nema drugih zivotinja ... Potreban mu je radni ovcarski pas, u cilju da ponekad cuva ovce, ali ne od vukova :-) Imanje je super 10 km od grada, nekoliko hektara spojeno sa kucom i okucnicom .... tako da mu treba psic koji ce se lepo druziti sa ovcama , pa ponekad ih i pricuvati .
crnamrlja
QUOTE(elitebox @ Jan 11 2006, 10:33 AM)
Roky je poceo da pise i knjigu na tu temu, ali jednog jutra kad je izasao iz kuce da piski ugledao je prekrasnu zenku Vojvodjanskog pulina ,zaljubio se na prvi pogled i otisao s`njom . Ja sam uzaludno zvao Rocky , Rocky ,Rocky .ali on kao da me nije cuo
Cudime da se nije vratio imao je iradni ispit IPO1 .
Zamolio bih sve gradjane a posebno Arnelu ,ako cuju za mog Rokya da mi jave , neznam dali da prijavim u onu emisiju "Sve za ljubav"

Svi volimo dobru salu ali ja stvarno ne razumem o cemu ti pricas?

O zabavnim emisijama i psima koji pisu knjige u sobi o rasama pasa?
Bice da je u pitanju neka greska.
arnela
VOJVOĐANSKI PULIN

Stvoren je je kod nas, na vojvođanskim livadama, kao kladno delo pastira i prirode.
Odličan je čuvar jer istovremeno koristi čulo sluha, vida i mirisa koja su mu odlično razvijena. Nepogrešivo javlja o pojavi uljeza na svoju teritoriju. Izuzetno je pametan, ima neiscrpnu volju dok radi. Vlasnika gleda u oči dok očekuje komandu, a u akciji se nedvosmisleno primećuje da uživa u kretanju i radu. Ostvaruje uspeđan i blizak kontakt s poverenim mu domačim životinjama.
Plačkić, prenoseći svedočenje pastira, naglašava urođenu volju da radi, kao i prilagodljivost svim, pa inajsurovijim uslovima za život, tako da može da se razmnožava i bez pomoći čoveka.
Lako se gaji, izvanredan je porodični pas za dvorište, voli decu, al priznaje samo jednog gazdu. Malo traži a mnogo pruža jer lako i brzo uči, živahan je i uporan u izvršenju zadataka.
kazak
Da li imas neku adresu odgajivacnica Vojvodjanskog pulina ... ili da znas da neko ima ili planira leglo ?
lee christy
ne znam za pulina,jer je on jos nije priznat FCI.Koli je stvarno lep,a i sve poslove obavlja,veoma intaligentan i odan pas.dobri su i madjarski ovcari.pirinejski ovcar je isto dobar za obucavanje,on je malih dimenzija,veoma energican i pametan.pa ti odluci...
kazak
Rodovnik nije toliko bitan, bitno je naravno da se znaju roditelji ... tako da moze i nepriznati vojvodjanski pulin .
Ne mogu naci Border colije u SCG , zna li neko ?
arnela
QUOTE(kazak @ Jan 11 2006, 07:12 PM)
Da li imas neku adresu odgajivacnica Vojvodjanskog pulina ... ili da znas da neko ima ili planira leglo ?

Kazak - ja nemam adresu odgajivacnice, ali podatke za tu rasu mozes dobiti od Natali.

Ona licno poznaje Jovicu Plackica, koji je jako dobro upucen u sve po pitanju ove rase.
Tacnije receno, on je pravio prijedlog standarda.

Veliki pozdrav!!!
crnamrlja
Clanica foruma Shade [Maja Sparovec] ima borderku Shade smile.gif ali je kuja vec veteranka, i to prilicno uspesna u agility sportu.
Mozes nju da kontaktiras takodje za neku informaciju gde i sta.
natali
Pozdrav Kazak, ima odgajivac vojvodjanskih pulina u Petrovaradinu, mesto uz Novi Sad. Oni su stvarno dobri za to...tako kazu ljudi koji ih imaju. Ako budes htela poslacu ti broj tel. odgajivaca. Sto se tice kolija oni su inteligentni i takodje rade sve o cemu se prica (mada sam ja znala kolija zenku koju nije interesovalo da pogleda ovcice ma koliko se gazda trudio). Zamenio je mesanac terijera a ona je ostala razmazena kucna maza... smile.gif Ako tvoj ujak ne namerava bas nesto da kupuje, mislim da moze dresirati nekog bistrog i okretnog mesanca terijera, jer takve pse kod nas u Vojvodini dosta koriste za pomoc u cuvanju stada. Znam jednog takvog...ili mesance sa cupavim pulinima...
kazak
Moze broj telefona na PM !
Ako znate negde gde imaju i mesanci koji trebaju novi dom, a da im roditelji mogu obavljati ovaj posao :-) ???
Mozemo usvojiti i jednog malog mesanca , samo je bitno da po karakteristikama svojih roditelja se lepo uklopi u seosku sredinu i bude dobar drugar i cuvar ovcama .
lee christy
da li ste nabavili psa? thumbsup.gif
kazak
Ne, nismo jos. Za sad samo razmisljamo o rasi , a psa bi uzeli na prolece. Ako bude i neki mesanac za usvajanje, rado cemo pruziti novi dom ...
pamina
Evo da i ja kazem par saveta pri izboru ovcarskog psa. tongue.gif

U sustini postoji jako puno dobrih ovcarskih rasa.Kod nas najvise ima vojvodjanskih pulina.Posto jedan moj prijatelj ima jednog muzjacica,i koristi ga u te svrhe,mogu ti reci da su jako zahvalni i izuzetni cuvari stada.Ako izaberes njih sigurno se neces pokajati.
Medjutim ako ti je potreban ovcarski pas i radi zastite stada od npr: vukova,pasa lutalica,LOPOVA!,... onda bih ti preporucila francuskog ovcara poznatijeg kao BOSERON (Berger de beauce).
Inace oni su kod nas jako retki,ali znam gde ih mozes naci. mig
Posto sam i sama vlasnica jednog muzjaka,koji nazalost trnutno nije kod mene posto sam ja u svici,mogu ti reci da ako se odlucis za ovu rasu sigurno se neces pokajati.
Konkretno,moj decko ima odgajivacnicu ovih pasa u Kragujevcu.Trenutno nema stenaca,ali ce ih uskoro biti. Inace iz svakog legla poklanja po jedno stene tako da ako zelis mozes dobiti jedno.
Pouzdano znam da su se par pasa,koji su ubaceni u stada,pokazali izuzetno dobro u tom poslu.To su inace jako poslusni psi,izuzetno su brzi i imaju urodjen instikt za cuvanje onoga sto mu se poveri.Inace visoki su i veoma snazni.Na prvi pogled ostavljaju veoma jak utisak.
Imaju urodjeno nepoverenje prema svemu sto je strano i sto je najvaznije nikada nece napasti a da pre toga ne upozore rezanjem ili lavezom!
Eto toliko,nadam se da sam ti bar malo pomogla oko izbora koji nazalost i nije bas veliki.Pozdrav i puno srece u daljoj potrazi!
kazak
Hvala na informacijama smile.gif
Ako ima stene za udomljavanje , koje mozda ne moze dobiti pedigree, moze ... Moj ujak stene nece voditi na izlozbe, ja nemam vremena za jos jednu rasu, tako da ne bih uzimala dobre izlozbene primerke, i sama sam odgajivac pa zato mi je ipak bitno da znam roditelje i poreklo psa . Moze i mesanac ali da mu se znaju roditelji tj. karakteristike koje ce da nosi ...
Oljica
Stvarno i ja sam ciula jako dobre stvari o ovoj rasi, mislim da je dobar izbor!

pamina, napisi i ti nesto u delu gde predstavljamo pse o svom psu, karakteru, temperamentu, kakvi su u kuci itd.
pamina
Trenutno nema stence,ali kao sto sam vec napisala,bice ih vrlo brzo.Nadam se da ne zurite puno sa nabavkom psa?

I zamolila bih vas za objasnjenje kako da posaljem sliku,posto nikako nece da prihvati( oops.gif )?Ako neko zna??
lee christy
e ovako ces je postaviti:
1.idi na opciju ,,add reply"
2.iskucaj tekst
3.ispod polja za kucanje teksta imas opciju,,browse..."
4.tu je potrebno da nadjes u kom folderu ti se nalazi slika koju zelis da postavis(najcesce My pictures).
5.ides na opciju ,,dodaj komentar"
nadam se da ces uspeti
Aleksici
Mi bih vam toplo preporucili Madjarskog kuvasa,savrsen pastirski pas.Njih mozete naci u odgajivacnici BELI HRAST,a stvarno su odlicni psi. thumbsup.gif
racke
Belgijski ovcari su izuzetni u cuvanju ovaca! Postoji vise varijacija i mozes se informistati na topiku o njima! Osim sto su odlicni ovcari pokazali su se i kao jedni od najboljih u agilitiu, i kao radni psi te su i odlicni psi cuvari! Sve u svemu svestrani pas koji se dobro snalazi i ispunice vam svaki zadatak koji mu date! evo i jedan link! http://www.sunydayskennel.com/
pamina
Evo jos neka slicica Boserona,a uskoro ce biti pokrenuta i tema pa cete moci saznati i nesto vise.

CAO! mig
pamina
A evo i jednog u akciji!! rolleyes.gif
kazak
Zao mi je sto nije sacekan Boseron ali ujka je prezadovoljan sa dva malena vojvodjanska pulina koji su stigli pre 7 dana u njegov dom. Trenutno su u karantinu zbog vakcinacija , pa ce se posle revakcine upoznati sa svojom novom okolinom. Javljam sta su naucili .
kazak
Da li mi neko moze pomoci sa literaturom o obuci ovcarskih pasa?
Wayakan
Vidim da je ova tema zastarela, ali da svejedno nesto dodam.

Postoji ogromna razlika izmedju ovcarskih i pastirskih rasa pasa. Najvaznija i najosnovnija razlika je u tome da se ovcari (u koje spada i pulin) koriste za teranje stoke, a pastirci za cuvanje stoke.
O tome je vec bilo reci u drugim temama.

kazak, dosta je vremena proslo i ne znam da li je tvoj ujak zadovoljan psima, ali vojvodjanski pulini ni genetski ni morfoloski nisu ono sto je on u pocetku trazio.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.