IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Grabljivice..., ...u Beogradu i okolini
pike
post Feb 19 2006, 11:43 PM
Post #16

Junior
**

Group: Član
Member No.: 1,001

jeste mrljo to je belorepan,a taj manji sto je leteo nije muzjak vec zenka.Inace to je odrastao belorepan sto mozes zakljuciti po belom repu i beloj glavi posto su kod mladih i rep i glava sareni,tj. nisu bele boje ,imam jednu dobru fotku belorepana u letu i postavicu je sutra .pozdrav

--------------------
Nikon D-200
Sigma 170-500
Go to the top of the page

+Quote Post
KatPaws
post Feb 20 2006, 12:22 AM
Post #17

Domaći

Group: Urednik
From: Novi Sad
Member No.: 389

Zanimljiva fotka bez obzira sto je bio tako daleko (bolja je nego ona moja mutnjikava fotka misara iznad ade laugh.gif tongue.gif). A stvarno je zanimljivo (bar meni) da eto i ovih ptica ima malte ne usred grada Beograda.. ili bolje reci - iznad grada smile.gif

Btw, pike a sta bi sa onim drugim slikama sto si isto rekao da ces postaviti... krstokljuna, zelentarke... itd?

+Quote Post
Kozlov
post Feb 20 2006, 12:28 AM
Post #18

Redovni član

Member No.: 832

Upravo tako, za grabljivice uopste je karakteristicno da je zenka veca od muzjaka (kod nekih vrsta npr. i za trecinu tezine) a pitao sam da vidim i druge slike bas zato sto nesto ne primecujem najbolje da mu je glava svetlija tako da bih pre rekao da je rec o fazi izmedju subadultne (koja ima tamnu glavu i tamne vrhove repnih pera) i adultne...

Pitanje za Milancheta, jel poznato koliko ih ima kod nas?

+Quote Post
Esdy_11192
post Feb 20 2006, 12:41 AM
Post #19

Junior
**

Member No.: 254

Po knjizi Atlas ptica grabljlivica Srbije [S. Puzovic] kod nas ima oko 30 gnezdecih parova, a u crnoj gori oko 3 g. para.

Neka intervenise Milan ako je nesto netacno... unsure.gif

+Quote Post
Kozlov
post Feb 20 2006, 12:49 AM
Post #20

Redovni član

E da, umalo da zaboravim da pitam gde mogu da kupim ovu knjigu tj. gde je Zavod za zastitu prirode Srbije? I Milan pomenu popust i index..bilo koji index ili...?

+Quote Post
Esdy_11192
post Feb 20 2006, 02:08 AM
Post #21

Junior
**

Member No.: 254

Zavod je negde na novom Beogradu...

Evo ti link pa nadji siguran sam da pise tacna adresa...

http://www.natureprotection.org.yu/

+Quote Post
crnamrlja
post Feb 20 2006, 12:05 PM
Post #22

Gazda :)

Group: Admin
From: Beograd
Member No.: 5

Zavod za zastitu prirode Srbije
Dr Ivana Ribara 91
11070 Novi Beograd
[kod MZ `Kozara`]

--------------------

+Quote Post
milanche
post Feb 20 2006, 01:04 PM
Post #23

Junior
**

Member No.: 845

BRAVO ZA BELOREPANA!!!

U pravo u ste, manja ptica je bio muzjak, veca ptica je bila zenka. Nekoliko parova se gnezdi u Pancevackom ritu (2-4).

Fotka je odlicna, ptica je ocigledno adultna (polno zrela), i taj par osmatra teritoriju posto gnezdjenje samo sto nije pocelo.

U Srbiji ima do 40 parova belorepana (najnoviji podaci) i broj im se povecava. Samo 1 ili 2 para zive juzno od Save i Dunava. Preferiraju plavne sume, okolinu ribnjaka (hranidbena zona).

--------------------
www.wild-serbia.com

+Quote Post
Kozlov
post Feb 20 2006, 05:37 PM
Post #24

Redovni član

Pitao sam ovo u vezi brojnosti jer sam video na onom sajtu koji je mrlja naveo pise da ih u Hrvatskoj u Kopackom ritu ima oko 30. Nije mi bilo jasno koliko su ti podaci svezi a uz to uopste nije pominjana populacija U Srbiji (i Crnoj Gori) koja ispade da je veca. Milanche ima li podataka odakle su ove 'nase' ptice, jel su doseljene ili se razmnozavaju? Pitanje je i vezi s tim sto kazes da se populacija povecava.

+Quote Post
pike
post Feb 20 2006, 09:09 PM
Post #25

Junior
**

Na carskoj bari ima 3 para belorepana koji se gnezde a ima i par mladih ,inace nije ih bilo ranije toliko ali stvorili su se uslovi za njihovo razmnozavanje i populacija je u porastu,imao sam prilike da posmatram ove ptice u prirodi i stvarno su prelepe,po meni najlepse kod nas.nedavno sam na tisi blizu zrenjanina posmatrao dva para belorepana kako u vazduhu izvode tzv."svadbenu igru".prosle godine je u blizini zrenjanina palo gnezdo belorepana sa dva mlada orla i jedan je preziveo dok je drugi uginuo i taj je odnet u zavod u ns ja mislim.veliki problem ovih ptica je secenje suma,a oni se jako tesko privikavaju na nova gnezda samo sto to niko ne razume.ova fotka snimljena je na carskoj bari i u pitanju je odrastao belorepan,a druga je snimljena u Zoo vrtu u subotici,nadam se da cu ovih dana snimiti dobre fotke i u prirodi ali mnogo je bitnije da ih ne uznemiravamo dok je sezona lezanj na jajima.
Attached File(s)
Attached File  belorepan2.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 2

--------------------
Nikon D-200
Sigma 170-500

+Quote Post
pike
post Feb 20 2006, 09:11 PM
Post #26

Junior
**

portret
Attached File(s)
Attached File  belorepan3.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 0

--------------------
Nikon D-200
Sigma 170-500

+Quote Post
milanche
post Feb 20 2006, 09:23 PM
Post #27

Junior
**

Jezivo dobra fotka belorepana u letu.

Teorija porasta populacije belorepana kod nas, kao i drugde u svetu je u isto vreme i jednostavna i komplikovana. Svemu ovome je doprinela zakonska zastita sa jedne strane i povecanje hranidbene baze sa druge. Ovo poslednje se odnosi na izgradnju vestackih ribnjaka po celoj Evropi. Na ovaj nacin su belorepani dobili svoju "drugu sansu" za opstanak. Primer: pre 3 veka 1/3 Vojvodine je bila prekrivena vodenim stanistima (ritovi, bare, plavne zone reka, slana i slatka jezera). Danas je to izrazeno u promilima. Ova ljudskom rukom dirigovana stanista su belorepanima (i brojnim vrstama caplji, pataka, gnjuraca, ronaca, kormorana, ...) pocela da budu primarna mesta za ishranu ("restorani"). Lako dostupna riba, kao i enormna koncentracija vodenih ptica im obezbedjuje dovoljno energije.

Ovo je samo ukratko.

--------------------
www.wild-serbia.com

+Quote Post
pike
post Feb 20 2006, 09:47 PM
Post #28

Junior
**

milanche,interesuje me kome mogu da se obratim jer na tisi seku sumu gde je aktivno gnezdo misara iz kog je prosle godine izvedeno dvoje mladih misara.nadam se da ce prestati sa secom ali.... ,postavljam sada jednu fotografiju na kojoj je gnezdo misara sa jajima,slikano je krajem aprila a posto sam otisao na more maja na ronjenje kad sam se vratio otisao sam da pogledam da li su se izlegli ptici i nije vise bilo jaja .nadam se da ce ovo gnezdo biti i ove godine aktivno pa cu ti javiti.mislim da je u Srbiji veliki problem sto se kradu jaja iz gnezda a i mladi ptici.Na Carskoj Bari je pre par godina uhvacen covek na gnezdu banatskog sokola i izvukao se jer je rekao da je bio da slika mlade u gnezdu,a inace je poznat po tome sto je imao u kuci i belorepana,veliku usaru,misara,par sokola.....
Attached File(s)
Attached File  gnezdo_misara1.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 0

--------------------
Nikon D-200
Sigma 170-500

+Quote Post
KatPaws
post Feb 20 2006, 10:21 PM
Post #29

Domaći

Group: Urednik
From: Novi Sad
Member No.: 389

Bas zanimljiva fotka, al nesto gledam pa mi nije bas najjasnije, jel ovo gnezdo na zemlji ili negde na drvetu ili...???

+Quote Post
milanche
post Feb 20 2006, 10:34 PM
Post #30

Junior
**

Misar Bueto buteo je prirodna retkost i kao takav se ne sme uznemiravati, progoniti ubijati i njegova stanista se ne smeju unistavati.

Za ovakve i slicne probleme se javljajte na tel. Zavoda za zastitu prirode Srbije, u Novom Sadu to je 021/4896302.

Ako su u pitanju ptice, trazite mladog g. Nikolu Stojnica, ornitologa te ustanove.

--------------------
www.wild-serbia.com

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st November 2017 - 06:31 PM