IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

Reply to this topicStart new topic
> Istrazivanje: Odbaceni Psi Postaju Ljubomorni, Jennifer Viegas, Discovery News
crnamrlja
post Sep 10 2006, 05:52 PM
Post #1

Gazda :)

Group: Admin
From: Beograd
Member No.: 5

Odbaceni psi postaju ljubomorni, pokazuje najnovije istrazivanje koje je utvrdilo da psi osecaju narocitu ljubomoru kada se nalaze u `ljubavnom trouglu` koji ukljucuje njihovog vlasnika i drugu osobu ili zivotinju koja je nova u okruzenju.

Otkrice ukazuje da psi po svemu sudeci osecaju i ponos, sramotu, krivicu i druge sekundarne emocije izvan osnovniih emocija kao sto su bes, nervoza i iznenadjenje. Naucnici su do sada smatrali da samo ljudi i simpanze pokazuju ponasanje koje je povezano za sekundarne emocije.

Genetska sklonost prema ljubomori moze vuci korene cak i od jako dalekih divljih predaka samog psa.

"Ubedjen sam da mozete pronaci ljubomoru kod vukova, kaze sef istrazivackog tima Paul Morris. Na primer, seksualna ljuomora bi bila izuzetno jak motiv medju divljim zivotinjama. Ljubomora se takodje vezuje za poziciju u hijerarhiji i medjusobne odnose u okviru copora.

Morris je phiholog na Portsmautskom Univerzitetu i clan je univerzitetskog Centra za istrazivanje emocija. On i njegoa koleginica Christine Doe su posmatrali 1000 vlasnika domacih zivotinja na jugu Engleske.

Naucnici su pitali vlasnike zivotinja da opisu primecene primarne i sekundarne emocije kod svojih zivotinja, ukljucujuci macke, svinje, konje, kunice, pacove i hrckove, kao i pse.

Sve zivotinje su dobile visoke ocene za sekundarne emocije, sa preko 80 procenata vlasnika koji su tvrdili da njihovi psi pokazuju znake ljubomore.

Kada su Morris i Doe razgovarali sa ucesnicima ovog istrazivanja, vlasnici su po vise puta govorili da su njihove kuce izgledale ljubomorne kada bi se u porodici pojavila nova osoba.

Morris je takodje istrazivao ovaj fenomen i direktno na svoja dva psa, Silver i Jessie. Iskazivao je preveliku paznju Silveru a onda samo povremeno pomazio Jessie po glavi.

Jessie bi pokazivala zube i brundala ali je suzdrzavala svoj bes i pokusavala da se ugura natrag na svoje dotadasnje mesto u `coporu`.

`Ljubomora je u svojoj sustini povezana sa stvarnim ili pretpostavljenim gubitkom ljubavi, uzbudjenja i paznje`, rekao je Morris Discovery news-u. Pseca ljubomora je drugacija od ljudske ljubomore u tome sto je povezana za sadasnje vreme tj. iskazuje se samo kada je uzrok ljubomore prisutan. Tako, kada govorim o ljubomori kod pasa nju vidim kao dosta primitivniju varijantu koja je svakako daleko manje razvijena od ljudske ljubomore.`

Marc Bekoff, profesor ekologije i evolutivne biologije na Univerzitetu u Koloradu, autor brojnih istrazivanja i knjiga o emocijama kod zivotinja - najnovije su dve knjige koje je napisao sa istrazivacem primata Jane Godall - slaze se sa novim otkricima.

`Verujem da je dr. Morris u pravu. Psi i druge zivotinje stvarno dozivljavaju sekundarne emocije kao sto je ljubomora, rekao je Bekoff Discovery news-u. Istrazujem emotivni zivot zivotinja vise od 25 godina i drago mi je da vidim njegove rezultate. `

Morris, koji ce svoj rad o ljubomori kod pasa predstaviti sledeceg meseca na festivalu `British Association for the Advancement of Science (BA)` u Engleskoj, planira da sledeci istrazivanje potrazi dokaze osecanja krivice kod pasa i ponosa kod konja.

Izvor: Animal Planet
Prevod i priprema: Goran Catic

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
veki680
post Oct 15 2006, 12:12 AM
Post #2

Domaći

Group: Član
Member No.: 1,532

Ja verujem i znam da psi i psici mogu biti ljubomorni ,iz ovih ili onih razloga.
Ako svoga psa dobro i dovoljno upoznate ,koliko se vezete za njega isto toliko on za vas.Uostalom,to vam je verni pratilac (poznata stvar)Nikad se nije desilo da pas ostavi , napusti coveka ,desava se da gazda ostavi psa.Ljubomora nije uvek ista.Ja znam jedan primer:Moja komsinica je imala ,malteskog lavica,mali ,mali,ali sladak psic.Bilo kuda da podje nosila ga sa sobom.U autu,sedi joj u krilu,u kupovini skoci na ruke,u posete ,na odmor godisnji,bas svugde ga nosala sa sobom.Spavao je u spavacoj sobi tongue.gif
Posle 4 godine starosti psa,komsinica dobije Bebu.Sve se tsda promenilo i sigurna sam ,da je lavic postao ljubomoran.Nije dobijao dovoljno paznje,nije nigde isao sa gazdaricom.Protestovao je,cvilio sam i odluci da nebude vise dobar.Piskio je po tepihu ,trosedu i na zavese.Naravno pogresno ali istinito morao je u kavez (benc),tamo je zavijao cim gazdarica izadje iz kuce sa detetom.Dosla i 2 beba i tada vise nije bilo spasa.Bio je ljubomoran na decu .Kad su deca na spavanju,on je u krilu gazdarice,trpeo je cesto dosadnu decu i na kraju je gricnuo za bradu starije dete.Komsinica je nasla druge ljude ,da se brinu o keru ,jer decu nije mogla pokloniti drugome.Po meni je to bila samo ljubomora sad.gif
Moj Astor je drugacije ljubomoran:ja mogu samo njega da mazimi ako bih to htela sa drugim ,tad skace izmedju .Sreca da je to samo na ulici ,a u kuci nema problema .Zoveli se i to ljubomora ?
Lep pozdrav !
Vera
Attached File(s)
Attached File  rot1.gif ( 0bytes ) Number of downloads: 0

+Quote Post
Mačkić
post Oct 15 2006, 10:09 PM
Post #3

Redovni član

Group: Član
From: Beograd
Member No.: 1,961

Procitala sam gomilu prica na tu temu - vlasnik psa pre nego sto dobije dete svu paznju posvecuje psu, a onda kad dodje beba potpuno zanemare psa, kao da nije postojao. Meni to uopste nije fer, i naravno da kod psa dolazi do jake ljubomore, cak i agresivnosti prema deca jer umesto da na njih gledaju kao na clanove porodice oni ih posmatraju kao konkurenciju. Sto vlasnici nikad ne bi smeli da dozvole, i onda kaznjavaju psa na pogresan nacin, umesto da vise obrate paznju na njega oni ga strpaju u box ili zatvore u dvoriste, i samim tim samo dodaju ulje na vatru, jer se pas tek onda oseca napustenim i ne razume gde je pogresio, i naravno razlog pronalazi u deci prema kojoj onda oseca jos goru mrznju. Sve to na kraju dovodi do izbacivanja psa na ulicu (gde onda on postaje kompletno pomahnitao, cesto napada i ujeda ljude, i obicno se prikljucuje nekom coporu jer mu je potrebno da zivi u nekoj vrsti porodice), ili do poklanjanja psa nekom drugom, sto jos i moze lepo da se zavrsi ako taj koji je uzeo psa zna u cemu je problem i posveti mu dosta paznje.
Ovi ljudi su dobro prosli jer nisu imali veceg i snaznijeg psa koji bi im napao dete sa ozbiljnim posledicama.
U svakom slucaju treba objasniti buducim roditeljima koji imaju ljubimca u kuci da ni po koju cenu ga ne zanemaruju. Dete i pas ili macka mogu divno da se slazu ako su na pravi nacin predstavljeni jedno drugom.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 12th December 2017 - 07:09 PM